Насер Буани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Насер Буани

Буани на Париз-Ница 2013
Лични податоци
Цело име Насер Буани
Роден 25 јули 1990 (1990-07-25) (24 г.)
Епинал, Франција
Висина 1,75 м
Маса 66 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб FDJ.fr
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Професионални клубови
2010– Франсе де Жу
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
Бодовен пласман (2014)
3 индивидуални етапи (2014)
Вуелта а Еспања
1 индивидуална етапа (2014)

Еднодневни трки и класици

Национално друмско првенство (2012)
ГП де Фурмие (2013)
Тур де Вандеја (2013)
Последна промена
24 август 2014

Насер Буани (француски: Nacer Bouhanni; р. 25 јули 1990 во Епинал) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата FDJ.fr.[1] Тој е моментален француски национален друмски првак.[2] Иако неговиот прв настап на некоја голема трка бил во 2012, негов вистински пробив бил настапат на Џиро д’Италија 2014, кога освоил три етапи и бодовниот пласман. Во август 2014 година било објавено дека Буани ќе го напушти ФДЖ и дека ќе се приклучи на Кофидис на двегодишен договор од 2015 година.[3]

Достигнувања[уреди]

2010
5. Краен пласман Тур де Жиронда
1. Етапа 2
2011
1. Етапа 3 Ла Тропикал Амиса Бонго
8. ГП де Денен
8. Париз-Трој
2012
1. MaillotFra.PNG Национален друмски првак
1. Краен пласман Сиркут де Лорен
1. Етапа 1
1. Бодовен пласман
1. Пласман за млад возач
1. Хале-Ингоигем
1. Етапа 1 Етоал де Бесеже
1. Етапа 1 Тур де Валони
1. Етапа 4 Тур де л’Еурометропол
2013
1. Вал д’Ил У Класик 35
1. Гран при де Фурмие
1. Тур де Вандеја
Трка околу Пекинг
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 6 Трка околу Оман
1. Етапа 1 Париз-Ница
1. Етапа 2 Сиркут де ла Сарт
2. Омлоп ван хет Хутланд
3. Гран при де Денен
3. Хале-Ингоигем
3. Париз-Брисел
8. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3
2014
1. Гран при де Денен
Џиро д’Италија
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Етапа 4
1. Етапа 7
1. Етапа 10
Сиркут де ла Сарт
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2 Етоал де Бесеже
1. Етапа 1 Париз-Ница
1. Етапа 1 Критериум Интернасионал
1. Етапа 4 Енеко Тур
1. Етапа 2 Вуелта а Еспања
3. Ле Самин
3. Нокере Курсе

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро СО 140
Jersey yellow.svg Тур СО
Jersey red.svg Вуелта СО

СО = се откажал

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]