Насерово Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Насерово Езеро
Насерово Езеро - Поглед од Абу Симбел
Поглед од Абу Симбел
Насерово Езеро - Мапа што ја покажува локацијата на езерото
Мапа што ја покажува локацијата на езерото
Координати 22°25′ СГШ 31°45′ ИГД / 
Тип Резервоар
Главен прилив Нил
Главен истек Нил
Земји во сливот Египет, Судан
Макс. должина 550 км (340 mi)
Макс. ширина 35 км (22 mi)
Површина 5.250 km2 (2,030 sq mi)
Прос. длабочина 252 m (830 ft)
Макс. длабочина 180 m (590 ft)
Водна зафатнина 132 km3 (51,000 sq mi)

[1]

Брежна должина1 7.844 км (25,730,000 ft)
Надм. височина на површината 183 m (600 ft)
Наводи [1]
1 Брежната должина не е добро утврдена мерка.

Насеровото Езеро е големо вештачко езеро на југот од Египет и на северот на Судан. Строго, терминот Насерово Езеро се однесува само на поголемиот дел на езера кои се наоѓаат на Египетска територија (83%), додека пак делот што припаѓа на Судан, Суданците го нарекуваат Нубијско Езеро.

Езерото настанало како резулата на изградбата на Асуанската брана преку Нил помеѓу 1958 и 1970 година. Езерото е долго околу 550 километри и има максимална ширина од 35 километри, во близината на северниот повратник. Езерото има површина од 5,250 квадратни километри, а има најголем волумен од 157 километри кубни вода. Подигнувањето на нивото на езерото во текот на 1990-те довело до изливање вода во западната пустина, со тоа што настанало езерото Тошка во 1998 година.

Повеќе значајни Нубијски археолошки наоѓалишта се раздвоени камен по камин и преместени на повисоко ниво, меѓу кои е најзначајно Абу Симбел. Еѓипќаните му дали име во чест на нивниот претседател Гамал Абдел Насер, кој бил започнувач на проектот.

Наводи[уреди]