Нае (Шлезвиг-Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Нае
Грб на Нае
Нае (Шлезвиг-Холштајн) се наоѓа во Германија
Нае (Шлезвиг-Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Ицштет
Градоначалник Ортвин Петерс
Основни податоци
Површина 10,37 км2
Надм. височина 38 м
Население 2.366 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 228 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23866
Повик. бр. 04535
Портал www.amt-itzstedt.eu
Местоположбата на Нае во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 53°47′58″ СГШ 10°08′35″ ИГД / 

Нае е општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.


  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн на 31 декември 2012“. „Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн“. 25 јули 2013. http://www.statistik-nord.de/uploads/tx_standocuments/A_I_2_vj124_SH_Zensus.xlsx.  (германски)