Надежда Крупскаја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Надежда Крупскаја
KrupskayaPhoto.png
Сопруга на Владимир Илич Ленин
Роден 26 февруари 1869
Санкт Петербург, Руска империја
Починал 27 февруари 1924
Москва, СССР


Надежда Крупскаја (рус. Наде́жда Константи́новна Кру́пская) — руски болшевички револуционер и политичар, сопруга на рускиот револуционер и болшевички водач Владимир Илич Ленин.

Галерија[уреди]