Награди Греми

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Награда Греми
56-ти Греми награди
200px
Наградата го добила името поради самата статуетка: мал, позлатен грамофон.
Се доделува за Исклучителни достигнувања во музичката индустрија
Земја САД
Доделува Националната академија на уметностите и запис на звукот
Прво доделување 1959
Портал grammy.com
Телевизиски пренос
Канал NBC (1959–1970)
ABC (1971–1972)
CBS (1973–денес)

Греми награда (првично наречена Грамофонска награда) – или Греми — признание од Националната академија за запис на звукот и умтностите на Соединетите Американски Држави со цел да се признаат изворедните достигнувања во музичката индустрија. Годишната церемонија се одликува со настапи на познати изведувачи, а некои од наградите кој се од голем интерес се презентирани во телевизиска церемонија која има голема гледаност. Овие награди се еквивалентни на Еми наградите за телевизија, Тони наградите за сценски изведби и доделувањето на Оскарите за филмови.

Првата церемонија на Греми наградите се одржа на 4 мај 1959 година, а беше одржзана во чест на музичките достигнувања од страна на изведувачите во 1958 година.

Надворешни врски[уреди]