Муртенско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Муртенско Езеро
Lac de Morat
Murtensee
Муртенско ЕзероLac de Morat Murtensee -
Место Фриборг Кантон/Вауд
Координати 46°56′ СГШ 7°05′ ИГД / 
Главен прилив Број
Главен истек Број канал
Површина на сливот 693 km²
Земји во сливот Швајцарија
Макс. должина 8.2 km
Макс. ширина 2.8 km
Површина 22.8 km²
Макс. длабочина 45 m
Водна зафатнина 0.55 km³
Проточност (на езерската вода) 1.6 години
Надм. височина на површината 429 м
Острови Ла Гранде Иле
Населени места Муртен

Муртенското Езеро (германски: Murtensee, француски: Lac de Morat) е едно од езерата во западна Швајцарија. Се наоѓа западно од Берн, а источно од Нешателското Езеро на надморска висина од 429 метри. Има облик на правоаголник. Долго е 8, а широко 3 км.

Во југозападниот дел на езерото се влива реката Број, која тече низводнодо од градот Пауерн канализирана, па е погодна за пловидба на мали бродови. Истоимениот канал овозможува проточност на езерото, поради тоа што од северниот дел води до Нешателското Езеро. Главен туристички центар е градот Муртен, кој се развил на источниот брег на езерото.

Карта на Муртенското Езеро

Галерија[уреди]