Мршојади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Мршојадците се месојади што се хранат со месо кое е веќе мртво. Тие го крадат месото од мртвиот плен на другите животни или "расчистуваат" кога ќе се засити поголемото животно.

Lanishr.jpgОваа статија поврзана со екологијата е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.