Мост на реката Кваи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Мост на реката Кваи“
Мост на реката Кваи - плакат.jpg
Филмскиот плакат
Режирано од Дејвид Лин
Продуцент Сем Спигел
Настапуваат Вилијам Холден
Џек Хокинс
Алек Гајнес
Сесју Хаикава
Џејмс Доналд
Џофри Хорн
Музика Малколм Арнолд
Кинематографија Џек Хилдјард
Монтажа Питер Тејлор
Дистрибутер Columbia Pictures
Премиера 2 октомври 1957 (1957-10-02)
Времетраење 161 минута
Држава  Велика Британија
Јазик Англиски
Буџет $3 милиони (проц.)
Бруто заработка $33.3 милиони (во САД)

Мост на реката Кваи е британски воен филм од 1957 кој се заснова на романот „Мостот преку реката Кваи“ од францускиот писател Пјер Боли. Режисер на филмот бил Дејвид Лин. Главните улоги во филмот ги толкуваат Вилијам Холден, Џек Хокинс, Алек Гајнес и Сесју Хаикава. Филмот билм снимен во Сеилон (денес Шри Ланка).

„Мост на реката Кваи“ добил седум оскари (вклучувајќи ја и наградата оскар за најдобар филм) на 30-то доделување на академски награди и во 1997 бил ставен под заштита во конгресната библиотека како културолошки, историски или естетски значаен.


Надворешни врски[уреди]