Мост Галата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Мост Галата
Официјално име Galata Köprüsü
Намена возила, пешаци
Отворен 1994

Мостот Галата (турски:Galata Köprüsü) е мост кој се наоѓаа во Истанбул, Турција. Овој мост се наоѓа на Златниот Рог. Мостот бил на повеќе пати рушен, а за последен пат бил обновен во 1994 година.