Московска парада на победата 1945

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Московската парада на победата од 1945, 24 јуни 1945.

Московската парада на победата од 1945 била воена парада по повод победата над нацистичка Германија во Големата Татковинска војна. Се одржала во главниот град на СССР, Москва, во која главен настан била воената парада низ Црвениот плоштад. Се одржала на дождливиот 24 јуни, 1945, преку месец по 9 мај, денот на германската капитулација.

Маршалите Георгиј Жуков, кој формално ја прифатил капитулацијата на Германија, и Константин Рокосовски, јавале низ парадниот терен на црн и бел пастув. Овој чин е овековечен со коњичка скулптура на Жуков пред Државниот историски музеј на Манежниот плоштад. Премиерот на СССР, Јосиф Сталин ја посматрал парадата од покривот на Лениновиот мавзолеј.

Главни атракции на парадата биле приказите на пешадијата, артилеријата и авијацијата. Еден од насјлавните нејзини елементи е моментот кога по парадата на пешадијата, војниците Црвената армија донеле германски знамиња и ги фрлиле до мавзолејот. Едено од фрлените знамиња ѝ припаѓало на Личната гарда на Адолф Хитлер, воздигната до ниво на дивизија.

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]