Моравија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Моравија
Morava
историски регион
Banner of arms of Moravia.svg
Знаме
Moravia.svg
Грб
Земја Чешка Република
Главен град Брно (историски)
Површина 22,348 км²
Местоположба на Моравија
Местоположба на Моравија
Знаме[1][2]

Моравија е област во Чешка. Порано таа била кнежевство, а еден од неговите кнезови бил и Ростислав, човекот кој испратил писмо до византискиот император Михаил, за да прати луѓе кои ќе го описменат моравскиот народ на словенски јазик. Притоа, Михаил ги испратил Кирил и Методиј.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]  1. Svoboda, Zbyšek (2013). "Odborné vexilologické stanovisko k moravské vlajce". Vexilologie. Zpravodaj České vexilologické společnosti, o.s. č. 169: 3319, 3320, Brno: Česká vexilologická společnost. 
  2. Pícha, František (2013). "Znaky a prapory v kronice Ottokara Štýrského". Vexilologie. Zpravodaj České vexilologické společnosti, o.s. č. 169: 3320-3324, Brno: Česká vexilologická společnost.