Монахан

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Монаган)
Прејди на: содржини, барај
Монахан
Contae Mhuineacháin
Грб на Монахан
Местоположба
center Монахан на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Монахан
Рег. табл.: MN
Површина: 1,294 km²
Население (2006[1]) 55.816
Мреж. место: www.monaghan.ie

Монахан (ирски: Contae Mhuineacháin, англиски County Monaghan ) е округ во провинцијата Алстер во Ирска. Името на земјата доаѓа од ирските зборови Muine Cheain што значи Земја на малите ридови.

Округот граничи со Тирон (Северна Ирска) на север, Армаг (СИ) на исток, Лаут (Ирска) на југоисток, Мит (Ирска) на југ, Каван (Ирска) на југоисток и Ферманаг (СИ) на запад.


Збратимени места на Монахан[уреди]

Види исто така[уреди]


Надворешни врски[уреди]

  1. From Census 2006 Preliminary Report - Table 1