Министер за надворешни работи на Кина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Министер за надворешни работи на на
Народна Република Кина
Flag of the People's Republic of China.svg
Знаме на НР Кина
Функционер
Ванг Ји

од 16 март 2013
Назначител Премиерот, со одобрение од ННС
Прв функционер Џоу Енлај
Основана 1949
Портал fmprc.gov.cn

Министерот за надворешни работи на НР Кина е шеф на Министерството за надворешни работи на Кина и претставува една од најважните функции во кабинетот. Министерот најчесто е член на ЦК на Комунистичката партија на Кина.

Процедура на назначување[уреди]

Според Уставот на Кина, министерот се назначува по предлог на премиерот со одобрение од Националното народно собрание (ННС) или неговиот Постојан комитет.[1]

Список на министри за надворешни работи[уреди]

 1. Џоу Енлај (1949-1958)
 2. Чен Ји (1958-1972)
 3. Џи Пенгфеј (1972-1974)
 4. Чиао Гуанхуа (1974-1976)
 5. Хуанг Хуа (1976-1982)
 6. Ву Сјуечен (1982-1988)
 7. Чен Чичен (1988-1998)
 8. Танг Џиасјуен (1998-2003)
 9. Ли Џаосјинг (2003-2007)
 10. Јанг Џече (2007-2013)
 11. Ванг Ји (2013-)

Белешки[уреди]

Надворешни врски[уреди]