Мечето Ушко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мечето Ушко
Формат детски телвизиски серии
Напишана од Чеслав Јанчарски
Раскажувано од Мјечислав Чехович
Композитор на насловна тема Јануш Галевич (стихови)
Пјотр Хартел (музика)
Мјечислав Чехович (глас)
Земја на потекло Полска
Број на епизоди 104
Продукција
Продуцент(и) Se-ma-for
Емитување
Канал на емитување Телевизија Полска
Емитување 1975 – 1987

Мечето Ушко (полски: Miś Uszatek) е полски лик од анимираната телевизиска серија со исто име. Заедничка творба е на полскиот писател Чеслав Јанчарски и карикатуристот Збигњев Рихлицки.[1]

Скулптура на Мечето Ушко во Лоѓ.

Првото појавување на Мечето Ушко беше во полското комично списание за деца, "Miś", на 6 март 1957 година. Подоцна, тоа беше главен лик на неколку детски книги, кои беа преведени на повеќе странски јазици. Меѓутоа, својата најголема популарност ја стекна во 1975 година, кога Студиото за мали филмски форми, СЕ-МА-ФОР од Лоѓ, ја создаде анимираната серија за Полската Радио Телевизија, вклучувајќи го актерот Мјечислав Чехович, кој им го позајми гласот на ликовите.[2] Во полските ранг листи за најдобра анимирана серија на сите времиња, Мечето Ушко е најчесто на второто место, веднаш зад Болек и Лолек.[се бара извор]

Мечето Ушко и неговите пријатели - Прасенцето (Prosiaczek), Зајачињата (Króliczki) и Зајачето (Zajączek), како и Кученцето - беа обожувани од најмладите. Во исто време, Мечето Ушко, ја имаше улогата на пријател од градинката. Тој исто така имаше големи симпатии и кај родителите, бидејќи секогаш си легнуваше во соодветно време, пеејќи ја приспивната песничка:

Pora na dobranoc, bo już księżyc świeci. Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci. [2]

Сè вкупно, СЕ-МА-ФОР направи 104 епизоди од оваа анимирана серија; последната епизода се емитуваше во 1987 година.[1] Во шеесеттите години од минатиот век, беа направени и два долгометражни филма за пријателското мече.[3] Исто така, во есента 2007 година, студиото СЕ-МА-ФОР најави дека планира да направи повеќе нови епизоди,[1] меѓутоа подоцна овие планови се променија во прилог на евентуален долгометражен филм, кој би се направил со помош на јапонската компанија Eden Entertainment. Од 2008 година, Мечето Ушко се емитува на полската национална телевизија секој четврток.

Надвор од Полска[уреди]

Анимираната серија е исто така популарна и во повеќе други земји; тоа е еден од најдобро продаваните извозни производи на Полската Телевизија.[3] Сè вкупно, Полската Телевизија ја има продадено оваа серија во 22 земји, вклучувајќи ги Канада, Иран и африканските нации.[2] Во Финска е позната како Nalle Luppakorva, а во Словенија како Medvedek Uhec; И во двете земји редовно се емитува на телевизија. Исто така, во Унгарија е позната како Füles Mackó, во Каталонија (Шпанија) како Les històries de l'osset Faluc, во Холандија како Teddy Hangoor и во Јапонија како Oyasumi Kuma-chan. Во Финска, серијата беше толку популарна, што куклите со ликовите од серијата биле своевремено украдени од една изложба.[3]

Македонија[уреди]

Во рамките на некогашна СФРЈ, се чини дека серијата најголема популарност доживеа токму во Македонија. Генерации млади Македонци со нетрпение ја чекаа секоја нова епизода, која се емитуваше во терминот пред вториот Дневник. Серијата започна да се емитува скоро во исто време како и во Полска. Не се знае точниот број на откупени епизоди. Мечето Ушко се емитуваше на Телевизија Скопје, која после осамостојувањето на Македонија се преименува во Македонска радио телевизија. Македонската синхронизација на ликовите му беше доверена на извонредниот Борис Мајсторов, кој му даде еден особен момент на овој лик, па така многу генерации се сеќаваат на Мечето Ушко токму по гласот на Борис Мајсторов. Серијата никогаш не прекина да се емитува на националната телевизија. И новите генерации имаат можност да се дружат со ова фино и дружељубиво мече.

Во јули 2007 година, локалните власти во Лоѓ одлучија да изградат фонтана посветена на Мечето Ушко, која би требало да биде поставена на главната улица во Лоѓ, Пјотрковска.

Во јуни 2010 година, Полската ковница на пари, во име на Владата на Ниуе искова 8000 сребрени монети од 1 долар [4]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]