Месут Езил

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Месуд Озил)
Прејди на: содржини, барај
Месут Езил
Mesut Ozil crop.jpg
Özil playing for Real Madrid
Лични податоци
Полно име Mesut Özil
Роден во    Gelsenkirchen
Висина &100000000000001810000001,81 м[1]
Положба Attacking midfielder, Midfielder
Клупски податоци
Сегашен клуб Арсенал Арсенал
Број 11


* Настапи (Голови)

Месут Езил (роден на 15 октомври 1988) е фудбалер кој игра за Шпанскиот клуб Реал Мадрид и за Германскиот национален тим. Özil е млад член на националниот тим од 2006 год.кога дебитираше за првата професионална сезонска лига , а е член на Германскиот нациеонален тим од 2009 год. Тој предизвика интернационално внимание за време на Светското Првенство ФИФА во 2010 год. кога беше номиниран за наградата Златна Топка, која се доделува на најдобриот фудбалер на турнирот. Со оглед на неговото извонредно пробивање на Светското Првенство, тој беше префрлен во Реал Мадрид во Август , 2010 год.

Кариера[уреди]

Клубска кариера[уреди]

Gelsenkirchen and Rot-Weiss Essen Oзил ја започна својата кариера играјќи за многубројни клубови во Gelsenkirchen а потоа играше 5 години за Rot-Weiss Essen.

Шалке 04[уреди]

Во 2005 год. тој игра за подмладокот на FC Schalke 04. Тој игра како играч од средина со број 17 како негов тимски број, како плејмејкар и главен напаѓач како играч од средина на местото на суспендираниот Линколн во мечовите на Лигапокал против Bayer Leverkusen and Bayern Munich for Schalke. При правењето на првиот тим таму, тој беше именуван како “следното големо нешто“. Но тој го раскина договорот и замина во Вердер Бермен во Јануари, 2008 год.

Вердер Бермен[уреди]

На 31 Јануари, 2008 год. тој замина во Werder Bremen за договорена членарина од 4,3 милиони евра, потпишувајки договор со Германскиот клуб за до 30 Јуни 2011 год. Набрзо по излегувањето од Schalke 04 тој згазнува во копачки како Бразилски плејмејкер Диего да издигне северниот клуб на ДФБ-Покал 2009 год. до победничкиот гол во победата од 1-0 над Bayer Leverkusen во Берлин. Тој исто така се истакна во Европа каде го предводеше Werder Bremen во финалето на последното УЕФА првенство, но изгубија од Shakhtar Donetsk. Иако Bremen не освои пласман во сезоната 2008-09 на Бундес лигата,бидејќи завршија на 10-то место, Özil постигна значаен напредок во повеќето натпревари со извонредни 3 гола и 15 асистенции кои ги потврдија неговите напаѓачки квалификации. Во наредната сезона со овој клуб, тие завршија на третото место и Özil помогна во 16 асистенции.

Реал Мадрид[уреди]

По заслуга на неговите натпревари во Светското Првенство Фифа -2009 год., тој си го обезбеди своето место меѓу првите најдобри млади Европски таленти. На 17 Август, 2010 год. Werder Bremen изјавија дека имаат потпишано договор со Реал Мадрид. Членарината за трнсфер се верува дека е околу 15 милиони евра. Тој дебитираше на 22 Август во пријателскиот натпревар против Hércules, каде Реал Мадрид победи со 3-1. Потоа тој дебитираше во лигата за Реал Мадрид како замена за Ángel di María во 62-та минута против Mallorca, завршувајќи нерешено од 0-0. Özil дебитираше и во Лига на Шампиони на 15 Септември. Тој својата прва асистенција во Реал Мадрид ја доби во 74-тата минута против Ajax, откако ја центрираше топката право во Хигуанскиот гол. Оваа изведба на Озил беше пофалена од медиумите, фановите и играчите.

Неговиот прв гол беше во натпреварот во лигата против Deportivo La Coruña на 3 Октомври, 2010 год. во победата од 6-0. Неговиот прв гол во Лигата на Шампиони како играч во Реал Мадрид беше во 14-тата минута против Милано на 19 Октомври, 2010 год. На 22 Декември тој дебитираше во Копа Дел Реј, постигнувајќи гол во победата од 8-0 над Леванте. На 6 Мај по докажаните две асистенции во победата од 3-1 над Racing Santander, Özil беше многу пофален од светските медиуми благодарение на неговата игра на теренот, зацврстувајќи ја неговата извонредна сезона многу далеку. Интернационална кариера

Во Септември 2006 год. Özil беше повикан од страна на Германскиот тим У-17. Тој стана член на овој тим во 2007 год.На 29 Јуни, 2009 год. беше назначен за водач на мечот против Англија , кој заврши со победа од 4-0 за У-17, за време на финалето на Европската Лига на Шампиони. Тој дебитираше за Германскиот национален тим за време на пријателскиот натпревар против Норвешка на 11 Февруари 2009 год. Тој го постигна својот прв гол за својот претпоставен тим во третото пријателски натпревар против Јужна Африка на 5 Септември во Leverkusen.

Светско Првенство[уреди]

Тој беше избран од Германскиот национален тим за Светското првенство ФИФА 2010 год., каде зема учество во сите игри на тимот. Тој постигна полу-шут со левата нога од работ на осумнаесетникот во финалето против Ghanain , со што обезбеди влез на Германија во вториот круг на победнички групи. На 27 Јуни, 2010 год., тој играше во победничкиот натпревар на Германија над Англија во последниот 16 меч, постигнувајќи го четвртиот гол центрирајки кон Томас Мулер со што Германија триумфираше со резултат од 4-1. За време на натпреварот против Аргентина во четврт финалето , тој асистираше во вториот гол со Мироскав Клосе , и со ниско центрирање го постигнува резултатот од 4-0 за Германија. Германија го заврши натпреварот со 4-0, ФИФА го номинираше во десетте потенцијални кандидати за наградата Златна Топка.

Интернационални голови[уреди]

# Date Venue Opponent Score Result Competition
1 5 September 2009 BayArena, Leverkusen, Germany  ЈАР 2–0 2–0 Friendly
2 23 June 2010 Soccer City, Johannesburg, South Africa  [[ {{{altlink}}} Гана|Гана]] 1–0 1–0 2010 FIFA World Cup
3 8 October 2010 Olympic Stadium, Berlin, Germany  Турција 2–0 3–0 UEFA Euro 2012 qualifying
Correct as of 8 October 2010

Статистички податоци[уреди]

Last update: 21 May 2011.[2][3][4]

Club Season League Cup Continental Total
Apps Goals Assists Apps Goals Assists Apps Goals Assists Apps Goals Assists
Schalke 04 2006–07 19 0 1 1 0 0 1 0 0 21 0 1
2007–08 11 0 4 1 1 0 4 0 0 16 1 4
Total 30 0 5 2 1 0 5 0 0 37 1 5
Werder Bremen 2007–08 12 1 1 0 0 0 2 0 0 14 1 1
2008–09 28 3 12 5 2 1 14 0 7 47 5 20
2009–10 31 9 12 5 0 2 8 0 7 44 9 21
2010–11 1 0 1 1 0 1
Total 71 13 25 11 2 4 24 0 14 106 15 43
Real Madrid 2010–11 36 6 17 6 3 2 11 1 6 53 10 25
Total 36 6 17 6 3 2 11 1 6 53 10 25
Career totals 137 19 47 19 6 6 40 1 20 196 26 73

Хонорари[уреди]

Klub[уреди]

Werder Bremen
Real Madrid

Држава[уреди]

Germany

Индивидуално[уреди]

Стил на игра[уреди]

Грманскиот менаџер Horst Hrubesch еднаш изјави : Ние во Германија сме скони да зборуваме со восхит за странските играчи. Ние го цениме Wayne Rooney неизмерно ,исто како и Роналдо и Меси. Но, ние си го имаме нашиот сопствен Меси. Нашиот Меси е Озил. Неговата споредба со Лионел Меси се должи на фактот дека и Озил е шутира со левата нога исто како Меси. Озил носи префинетост и импровизација на средината на теренот и неговата лева нога може да отвори многу врати. Озил поседува извонредна техника со нозе и е познат по своите изворедни асистенции во тешки ситуации, помагајќи им на свиоте тимски играчи да постигнат голови. Тој има супер контрола над топката , исто како и Меси, и има голема визија која во најдобар случај може да уништи било каква одбрана. Тој исто така има силен шут од далечина, за што сведочи натпреварот со Гана за време на Светското Првенство ФИФА, 2010год.

Личен живот[уреди]

Озил е од третата Турско-Германска генерација, и што се однесува на неговата игра тој заклучува: “Мојата техника и чувство за топка е Турската страна на мојата игра. Додека дисциплината, однесувањето и мотото секогаш да го дадеш најдоброто од себе, се Германскиот дел. Неговите предци се од Деврек, Зонгулдакин (Серверна Турција).Тој присуствуваше на Gesamtschule Berger Feld. Тој секогаш рецитира стихови од Куранот пред своите натпревари, кои му помагаат да се фокусира. Во интервјуто за Der Tagesspiegel тој изјави “ Секогаш го правам тоа пред да излезам на теренот. Се молам и моите соиграчи знаат дека несмеат да ме прекинуваат за време на овој ритуал “. Во 2010 год.Озил ја доби наградата Бамби за типичен пример на успешна интеграција во Германското општество.

Препораки[уреди]

 • ^ "23 Ozil". realmadrid.com. Retrieved 27 March 2011.
 • ^ Keh, Andrew (28 January 2010). "Budding Germany Star Borrows Qualities From His Two Cultures". The New York Times. Retrieved 4 October 2010.
 • ^ "Ozil out to upstage Messi". FIFA.com. 2 July 2010. Retrieved 4 October 2010.
 • ^ "Ozil flattered by 'German Zidane' label". Espn.com. 19 August 2010. Retrieved 20 November 2010.
 • ^ Jean-Julien Beer (27 July 2006). "Ein 17-Jähriger soll Lincoln ersetzen" (in German). kicker.de. Retrieved 13 November 2007.
 • ^ a b c "Mesut Özil Bio". espnsoccernet.com. Retrieved 9 November 2010.
 • ^ "23 Mesut Özil" (in German). transfermarkt.de. Retrieved 4 October 2010.
 • ^ "Mesut Oezil: A gift for German Football". 4to40.com. Retrieved 9 November 2010.
 • ^ a b Shapland, Dave (28 November 2009). "Bundesliga player profile – Mesut Ozil, Werder Bremen". adifferentleague.co.uk. Retrieved 9 November 2010.
 • ^ "Mesut Özil to Play for Real Madrid". realmadrid.com. Retrieved 17 August 2010.
 • ^ "Real Madrid confirm signing of Germany star Mesut Ozil". BBC sport. 17 August 2010. Retrieved 17 August 2010.
 • ^ Madden, Paul (22 August 2010). "Hercules 1–3 Real Madrid: Benzema Brace Seals Friendly Triumph". Goal.com. Retrieved 23 August 2010.
 • ^ "Report: The Whites make their debut in the 2010/11 edition of La Liga". Real Madrid. 29 August 2010. Retrieved 16 September 2010.
 • ^ "Report: The Whites earn a victory in their Champions League debut". Real Madrid. 15 September 2010. Retrieved 16 September 2010.
 • ^ "Praise for Mesut Ozil". Real Madrid. 13 September 2010. Retrieved 4 October 2010.
 • ^ Mondal, Subhankar (3 October 2010). "Real Madrid 6–1 Deportivo La Coruna: Ronaldo Brace Sees Los Blancos Go Above Barcelona". goal.com. Retrieved 20 October 2010.
 • ^ Lutz, Tom (19 October 2010). "Real Madrid v Milan – as it happened". TheGuardian. Retrieved 20 October 2010.
 • ^ "Real Madrid vs Levante Report". Goal.com. 23 December 2010. Retrieved 23 December 2010.
 • ^ "Ozil's magic amazes the entire planet". RealMadrid. 7 March 2011. Retrieved 7 March 2011.
 • ^ Stevenson, Jonathan (23 June 2010). "Ghana 0–1 Germany".BBC Sport. Retrieved 30 June 2010.
 • ^ McNulty, Phil (27 June 2010). "Germany 4–1 England". BBC Sport. Retrieved 27 June 2010.
 • ^ "UEFA.com – UEFA Champions League – Özil". uefa.com. Retrieved 29 September 2010.
 • ^ "Özil, Mesut" (in German). kicker.de. Retrieved 17 September 2010.
 • ^ "Mesut Özil Bio, Stats, News – Football / Soccer – – ESPN Soccernet". soccernet.espn.go.com. Retrieved 26 November 2010.
 • ^ "WORLD CUP 2010: England will end up in a Messi if they can't control Germany star Mesut Ozil". dailymail.co.uk. 24 June 2010. Retrieved 9 November 2010.
 • ^ "Am Freitagabend schoss er das entscheidende Tor gegen die Türkei, die Heimat seiner Eltern: Mesut Özil, 21, Sohn eines türkischen Gastwirts und Mittelfeldstar unserer Fußballnationalmannschaft. Porträt eines Intergrations-Erfolgs". bild.de. 29 October 2010. Retrieved 29 October 2010.
 • ^ "Mesut Özil: "La honradez y la calidad llevan al éxito"". cadenaser.com. 5 November 2010. Retrieved 5 November 2010.
 • ^ White, Duncan (12 June 2010). "Germany v Australia: Mesut Ozil at head of the vanguard for new generation". Telegraph. Retrieved 17 June 2010.
 • ^ "PLAYER PROFILE". realmadrid.com. 29 October 2010. Retrieved 29 October 2010.
 • ^ Smith, Andrew (27 June 2010). "Mesut Özil: National Treasure". sport.scotsman.com. Retrieved 4 October 2010.
 • ^ "Mesut Özil'in hayali Barça" (in Turkish). Sabah. 27 June 2010. Retrieved 28 June 2010.
 • ^ "Deutscher? Türke? Özil! – Auf den Spuren des Superstars" (in German). Hamburger Morgenpost. 7 October 2010. Retrieved 2 March 2011.
 • ^ Rosentritt, Michael (2 July 2010). "Mesut Özil: Ich habe nie Angst [Mesut Özil: I am never afraid]" (in German). Der Tagesspiegel. "TAGESSPIEGEL: Ihre Art sich direkt vor einem Spiel zu konzentrieren ist es, Verse aus dem Koran leise vor sich hin zu sprechen. MESUT ÖZIL: Das mache ich in der Kabine, bevor wir rausgehen. Ich bete dann und meine Mitspieler wissen schon, dass sie in dieser kurzen Zeit nicht mit mir reden können."
 • ^ "Germany's Mesut Ozil recites Holy Quran before World Cup matches". twocircles.net. 3 July 2010. Retrieved 28 July 2010.
 • ^ "Soccer stars steal show at Germany's Bambi Awards". in.reuters.com. 12 November 2010. Retrieved 13 November 2010.

Надворшни линкови[уреди]

 • Official profile at Realmadrid.com (Spanish)
 • Profile at Kicker.de (German)
 • Career stats at Fussballdaten.de (German)
 • Profile at Transfermarkt.de (German)
 • The Polite Boy with the Faux-Hawk
 • Profile at PlayerHistory.com (English)
 • ESPN Profile

Наводи[уреди]