Мерил Бејнбриџ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мерил Бејнбриџ
Роден(а) 2 јуни 1968 (1968-06-02) (46 г.)
Мелбурн, Австралија
Жанрови Алтернативен рок, баблгам поп
Занимања Музичар, текстописец
Инструменти Вокал
Период на активност 1977-2003
Издавачи Gotham
Universal
Соработници Тлот Тлот

Мерил Бејнбридџ (роден на 02 јуни 1968 година) е поранешна австралиска музичарка.

Историја[уреди]

Почетокот на нејзиниот кариерата е во 1977 година.

Во 1994 година, нејзиниот првиот албум The Garden (Градината) е издаден, со синглите „Mouth“, „Under the Water“ (нова верзија на стариот песна на групата Тлот Тлот), „Power of One“ и „Sleeping Dogs“. Најпопуларниот хит на оваа албум е „Mouth“.

Вториот албум Between the Days (Меѓу дни) е издадена во 1998 година, и има синглите „Lonely“, „Between the Days“, „I Got You Babe“ (кавер верзија на Сани и Шер) и „Walk on Fire“. Ова е крај на кариерата и.

В0 2003 година, синглот „Girl Next Door“ е издадена, но немам добри рејтингови.

Денес, таа е омажен до продуцентот и Оуен Болвел и има двајца деца. Таа е водачка на вебсајт „Пичимама“ („Peachymama“). Болвел беше водач на алтернативни рок групите Тлот Тлот и Ман ин де Вуд во 1980-те и 1990-те.

Дискографија[уреди]

  • The Garden (1995)
  • Between the Days (1998)

Надворешни врски[уреди]