Меларен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Mälaren
Mälaren - Поглед кон езерото во самрак
Поглед кон езерото во самрак
Место Шведска
Координати 59°30′ СГШ 17°12′ ИГД / 
Земји во сливот Шведска
Површина 1,140 km²
Прос. длабочина 13 m
Макс. длабочина 64 m
Водна зафатнина 14 km³
Острови Селаон, Свартшеландет

Меларен  (Шведски: Mälaren) е трето по големина езеро во Шведска, после Венерн и Ветерн. Се наоѓа во окрузите Вестманланд, Упсала и Стокхолм и извира во Балтичкото Море.

Езерото Меларен зафаќа површина од 1.140 км². Најдлабокото место во езерото изнесува 64 метри. Долго е 120 километри.

Меларен е извор на вода за 1,3 милиони луѓе.

Надворешни врски[уреди]