Мелани Грифит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мелани Грифит

Мелани Грифит во Кан, 2000 година
Роден(а) август 9 1957 (1957-08-09) (57 г.)
Њујорк, САД
Занимање Актерка
Активен период 1969–денес
Сопружник Дон Џонсон (1976; 1989-1996, разведени)
Стивен Бауер (1981-1987, разведени)
Антонио Бандерас (1996-денес)
Деца Александер Бауер
Дакота Џонсон
Стела Бандерас

Мелани Грифит (9 август 1957) е американска филмска глумица.


Биографија[уреди]

Грифит е ќерка на глумицата Типи Хедрен. Од врската со Дон Џонсон, Мелани Грифит ја има ќерката Дакота Џонсон, која, исто така, е глумица.[1]

Кариера[уреди]

Грифит била номинирана за наградата „Оскар“ и ја добила наградата „Златен глобус“ за улогата во филмот од 1988 година Вработена девојка.

Наводи[уреди]

  1. Наташа Спирова, „Кејт и Голди делат иста смисла за хумор, Изабела и Ингрид безвременска убавина“, Антена, број 866, 30.1.2015, стр. 12-13.

Надворешни врски[уреди]