Мека (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Мека
منطقة مكة
покраина
Земја Саудиска Арабија
Главен град Мека
Површина 164.000 км²
Население 5.797.971 (2004)
Провинцијата Мека во рамките на Саудиска Арабија
Провинцијата Мека во рамките на Саудиска Арабија

Мека (арапски: منطقة مكة) е најнаселената провинција во Саудиска Арабија која се наоѓа во западниот дел од земјата, и има долго крајбрежје. Зафаќа површина од 164,000 км² и има население од 5.797.971 жители (попис од 2004). Главен град е светиот град Мека, но најголем е Џеда, кој е исто така главното пристаниште во земјата. Гувернер на провинцијата е принцот Халид ел-Фајсал, син на претходниот крал Фајсал.

Надворешни врски[уреди]