Меза (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Меза
Meuse
—  департман  —

Грб
Местоположба на департманот Меза
Координати: 49°00′ СГШ 5°20′ ИГД / 
Земја Франција
Регион Лорена
Префектура Бар ле Дик
Потпрефектури Комерси
Верден
Управа
 • Претседател на Генералниот совет Кристијан Нами
Површина1
 • Вкупна 6.211 км2
Население (1999)
 • Вкупно 192.198 жит.
 • Ранг 88-ми
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Департман бр. 55
Окрузи 3
Кантони 31
Општини 498

Меза (фр. Meuse) е департман во североисточна Франција, наречен по реката Меза.

Историја[уреди]

Меза е еден од изворните 83 департмани создадени со Француската револуција на 4 март 1790. Била составена од поранешните покраини Бароа (подрачјето на Бар ле Дик) и Три Епископии (подрачјето на Верден).

Департманот е историски забележителен како едно од главните војувалишта на Првата светска војна. Во 1916 тука се одиграла значајната Битка кај Верден.

Географија[уреди]

Меза му припаѓа на регионот Лорена и се граничи со департманите Ардени, Марна, Горна Марна, Вогези, Мерт и Мозел и Белгија на север. Делови од депармтнот влегуваат во состав на Регионалниот природен парк на Лорена.

Поважни реки во департманот се:

Демографија[уреди]

Населението на Меза забележило голем пад почнувајќи од XIX век поради големите преселби село-град.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]