Мајкл Кин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мајкл Кин
Michael Keane
Michael Keane 3 (cropped).jpg
Лични податоци
Роден на 11 јануари 1993 (1993-01-11) (22 г.)
Роден во Стокпорт, Англија
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција централен одбранбен
Клупски податоци
Сегашен клуб Лестер Сити
Број 15
Младинска кариера
Манчестер Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011– Манчестер Јунајтед 0 (0)
2012- Лестер (позајмен) 4 (0)
Репрезентација
2012 Англија 19 5 (0)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Мајкл Винсент Кин (роден на 11 јануари, 1993 година) е англиски фудбалер кој моментално игра за Лестер Сити на заем од Манчестер Јунајтед на позицијата централен одбранбен или страничен одбранбен играч. Неговиот брат близнак Вил Кин е исто така фудбалер и игра за Манчестер Јунајтед. Кин ја претставувал селекцијата на Република Ирска во младинските категории до 17, 18 и 19 години, пред да заигра за селекцијата на Англија под 19 години на европското првенство во Естонија.

Кариера[уреди]

Манчестер Јунајтед[уреди]

Кин потпишал професионален договор со Манчестер Јунајтед на својот 18-ти роденден на 11 јануари 2011 година. Тој го направил своето деби за првиот тим на 25 октомври 2011 година во четвртиот круг од Лига купот против Олдершот Таун, појавувајќи се како замена во 70-тата минута на местото на Езекиел Фрајерс во победата на Јунајтед со 3-0 нагости. На 28 Јануари 2012 година тој повторно бил повикан на клупата, овој пат против Ливерпул за натпревар од ФА Купот. Сепак, тој останал неискористена замена и натпреварот завршил со победа на Ливерпул од 2-1.

Следната сезона тој за прв пат бил стартер во еден натпревар на Јунајтед, на 26 септември 2012 година против Њукасл Јунајтед во Лига купот, играјќи во пар со Скот Вутон на центаралните позиции во одбраната. По натпреварот, соиграчот Дарен Флечер го пофалил Кин за неговата игра опишувајќи ја како фантастична.

Лестер Сити[уреди]

На 6 ноември 2012 година, Кин заедно со неговиот соиграч од резервите на Јунајтед, Џеси Лингард му се придружил на Лестер Сити во Чемпионшип на заем до 3 декември 2012. Кин го направил своето деби за Лестер Сити на 6 ноември 2012 година, во ремито без голови 0-0 нагостувањето кај Болтон. Во 56-тата минута од овој натпревар Кин се повредил и бил заменет од страна на Лајам Мур. Заемот потоа бил продолжен до 2 јануари 2013. Тој се вратил по повредата на 29 ноември 2012, но останал неискористена замена во натпреварот против Барнли. Неговото враќање на теренот се случило на 1 јануари 2013 кога тој ги одиграл комплетните 90 минути во победата на домашен терен над Хадерсфилд со 6-1. Подоцна, Кин го продолжил неговиот престој во Лестер до крајот на јануари 2013 и му била дадена дозвола од страна на Јунајтед да игра во натпреварите од ФА Купот за Лестер.

Статистика на кариерата[уреди]

Клуб[уреди]

Клуб Сезона Лига Куп Лига Куп Европа Друго[nb 1] Вкупно
Меч Гол Меч Гол Меч Гол Меч Гол Меч Гол Меч Гол
Манчестер Јунајтед 2011–12 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0
2012–13 0 0 0 0 2 0 0 0 2 0
Вкупно 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 3 0
Лестер Сити (заем) 2012–13 4 0 1 0 5 0
Вкупно во кариерата 4 0 1 0 3 0 0 0 0 0 8 0

Статистиката последен пат е ажурирана на 25 јануари 2013.

Надворешни врски[уреди]

Нотес[уреди]

  1. Останати официјални натпреварувања, ФА Комјунити Шилд