Мајки (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Мајки“
Mothers poster.jpg
Режирано од Милчо Манчевски
Продуцент Кристина Калас
Сценарист Милчо Манчевски
Кинематографија Владимир Самоиловски
Монтажа Жаклина Стојчевска
Премиера 12 септември 2010 (2010-09-12)
Држава Македонија
Јазик македонски
Буџет 1.500.000 €[1]

Мајки е македонски филм од 2010 година во режија и сценарио на Милчо Манчевски. „Мајки“ бил македонскиот кандидат за номинација за "Оскар" на 83. доделување на наградите на Академијата.[2]

Сиже[уреди]

Филмот е своевиден триптих, во чиј состав влегуваат три различни и една од друга сосема независни приказни. Првата приказна се одвива во Скопје, а во фокусот се две деветгодишни девојчиња, кои решаваат да пријават манијак во полиција, иако воопшто не го виделе. Втората приказна се одвива во Мариово: новинарска eкипа, составена од новинар, камерманка и снимач на звук, снима документарен филм за животот во напуштените села во Македонија. Така, тие се среќаваат со единствените жители на едно напуштено село - брат и сестра на околу 80-90 години, кои се скарани од нивната младост до сега и кои не попуштаат да се помират и покрај тоа што се целосно осамени и во селото и во животот. Третата приказна е фактографска. Овој дел од филмот е со документарен карактер. Станува збор за приказна за познатиот македонски сериски убиец - новинарот Владо Танески од Кичево, кој бил осуден за силување и убиство на пензионирани чистачки.

Филмот "Мајки" бил сниман на повеќе локации низ Македонија: Скопје, Мариово, Кичево, Тетово и Гостивар. Монтажата на филмот се вршела во неколку постпродукциски студија во Париз, Лондон и Минхен. Филмот започнал да се прикажува во 2010 година.[3]

Улоги[уреди]


Наводи[уреди]

  1. Mothers (2010) on imdb.com
  2. „Мајки“ е македонскиот избор за Оскар
  3. "Реален поглед на мрачниот современ свет", Антена, број 750, 9.11.2012, стр. 3.
  4. "Реален поглед на мрачниот современ свет", Антена, број 750, 9.11.2012, стр. 3.

Надворешни врски[уреди]