Машка ракометна репрезентација на Шведска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Шведска
Информации
Федерација Шведски Ракометен Сојуз
(Svenska Handbollförbundet)
Тренер Штафан Олсон и Ола Линдгрен
Најмногу натпревари Магнус Висландер (384)
Најдобар стрелец Магнус Висландер (1185)
Бои
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Дома
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Гости
Резултати
ЛОИ
Настапи 6 (Прв пат во 1972)
Најдобар резултат 2-ро, 1992, 1996, 2000
Светско првенство
Настапи 19 (Прв пат во 1938)
Најдобар резултат 1-во, 1954, 1958, 1990, 1999
Европско првенство
Настапи 9 (Прв пат во 1994)
Најдобар резултат 1-во, 1994, 1998, 2000, 2002
Infobox last updated on: Unknown.

Машката ракометна репрезентација на Шведска е националниот тим на Шведска кој ја претставува државата во ракомет на меѓународни натпревари. Шведска била особено успешна во периодот од 1990 до 2002 година под водство на селекторот Бенгт Јохансон. Шведска е најуспешна репрезентација во историјата на Светските првенства, освојувајќи вкупно 11 медали: 4 златни, 2 сребрени i 3 бронзени.

Европско првенство[уреди]

година рунда место
Португалија 1994 шампион 1
Шпанија 1996 полуфинале 4
Италија 1998 шампион 1
Хрватска 2000 шампион 1
Шведска 2002 шампион 1
Словенија 2004 главна рунда 7
Швајцарија 2006 нема учевство /
Норвешка 2008 главна рунда 5
Австрија 2010 прелиминарна рунда 15
Србија 2012 главна рунда 12

Составот во 2011[уреди]

Бр. име возраст настапи голови
1 Матијас Андерсон (голман) 29 март 1978 (1978-03-29) (36 г.) 57 0
3 Матијас Густафсон 11 јули 1978 (1978-07-11) (36 г.) 73 124
5 Ким Андерсон 21 август 1982 (1982-08-21) (32 г.) 169 629
6 Јонас Кaлман 17 јули 1981 (1981-07-17) (33 г.) 145 435
7 Магнус Јернемир 18 јули 1976 (1976-07-18) (38 г.) 59 5
8 Лукас Карлсон 21 мај 1982 (1982-05-21) (32 г.) 49 110
9 Јан Ленартсон 22 септември 1981 (1981-09-22) (33 г.) 115 275
10 Никлас Екберг 23 декември 1988 (1988-12-23) (25 г.) 32 112
11 Далибор Додер 24 мај 1979 (1979-05-24) (35 г.) 109 329
14 Роберт Архениус 14 мај 1979 (1979-05-14) (35 г.) 181 354
15 Јонас Лархолм 3 јуни 1982 (1982-06-03) (32 г.) 150 495
17 Оскар Карлен 11 мај 1988 (1988-05-11) (26 г.) 69 175
18 Тобијас Карлсон 4 јуни 1981 (1981-06-04) (33 г.) 76 52
22 Јохан Сјостранд (голман) 26 февруари 1987 (1987-02-26) (27 г.) 27 0
24 Фредрик Петерсен 23 август 1983 (1983-08-23) (31 г.) 44 132
25 Ким Екдал ду Риец 27 март 1989 (1989-03-27) (25 г.) 24 47

Поврзано[уреди]