Машка ракометна репрезентација на Србија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Србија
Информации
Прекар(и) 'орли'
Федерација Српска Ракометна Федерација
Тренер Веселим Вуковиќ
Ранг #5 (171 поени)
Бои
Team colours
Kit body white sleeve seams.png
Team colours
Team colours
Team colours
Дома
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Гости
Резултати
ЛОИ
Настапи 1 (Прв пат во 2000)
Најдобар резултат 4-то, 2000
Светско првенство
Настапи 7 (Прв пат во 1997)
Најдобар резултат 3-то, 1999 и 2001
Европско првенство
Настапи 7 (Прв пат во 1996)
Најдобар резултат 2-ро, 2012
Infobox last updated on: Unknown.

Машката ракометна репрезентација на Србија е националниот машки тим која ја претставува Србија на меѓународните ракометни турнири. До сега има освоено два пати трето место на светските турнири и тоа во 1999 и 2001, како и едно трето место во 1996. Во 2012, на Европското првенство што се одржало во Србија, репрезентацијата на Србија го освоила второто место.

ЛОИ[уреди]

година рунда место
САД 1996 нема учество -
Австралија 2000 4 место 4
Грција 2004 нема учество -
Кина 2008 нема учество -

Светско првенство[уреди]

година рунда место
Јапонија 1997 втора фаза 9
Египет 1999 трето место 3
Франција 2001 трето место 3
Португалија 2003 главна фаза 8
Тунис 2005 главна фаза 5
Германија 2007 нема учество
Хрватска 2009 главна фаза 8
Шведска 2011 главна фаза 10

Европско првенство[уреди]

година рунда место
Португалија 1994 нема учество /
Шпанија 1996 трето место 3
Италија 1998 главна рунда 5
Хрватска 2000 нема учество /
Шведска 2002 главна рунда 10
Словенија 2004 главна рунда 8
Швајцарија 2006 главна рунда 9
Норвешка 2008 нема учество /
Австрија 2010 прелиминарна рунда 13
Србија 2012 финалист 2

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]