Матео Монтагути

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Матео Монтагути

Монтагути на Милано-Сан Ремо 2013
Лични податоци
Цело име Матео Монтагути
Роден 6 јануари 1984 (1984-01-06) (30 г.)
Форли, Италија
Висина 1,81 м
Маса 66 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Аг2р-Ла Мондијал
Дисциплина Друмски и велодромски велосипедизам
Улога Возач
Професионални клубови
2008–2009
2010
2011–
ЛРП Бракес-Балан
Де Роса-Стак Пластик
Аг2р-Ла Мондијал
Значајни победи
Италијански национален првак - Бодовна трка (2005)
Италијанска национален првак - Екипен пласман (2007)
Последна промена
16 јануари 2014

Матео Монтагути (италијански: Matteo Montaguti; р. 6 јануари 1984) — италијански професионален велосипедист, кој вози за екипата UCI World Tour екипата Аг2р-Ла Мондијал.

Достигнувања[уреди]

2005
1. MaillotItalia.svg Италијански национален првак - Бодовна трка
2007
1. MaillotItalia.svg Италијански национален првак - Екипен пласман
2008
2. ГП Индустрија е Комерчио Артиџанато Карнагезе
2010
1. Краен пласман, Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
1. Етапа 1
5. Трофео Легвелја
3. ГП Нобили Рубинетерие
10. ГП Чита ди Мисано-Адријатико
6. Меморијал Марко Пантани
2012
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Критериум Интернационал
1. Jersey green.svg Планински пласман Тур де Свис
3. Трофео Лаигвелја

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2009 2010 2011 2012 2013
Jersey pink.svg Џиро 143 77 81
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 76 72 СО

СО = се откажал

Надворешни врски[уреди]