Марсел Шмелцер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Марсел Шмелцер
Marcel Schmelzer
Marcel Schmelzer, Germany national football team (04).jpg
Лични податоци
Роден на 22 јануари 1988 (1988-01-22) (27 г.)
Роден во Магдебург, Германија
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција лев бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Борусија Дортмунд
Број 29
Младинска кариера
Борусија Дортмунд
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008- Борусија Дортмунд 101 (1)
Репрезентација
2010 Германија 6 (0)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 јануари 2012

Марсел Шмелцер (роден на 22 јануари 1988) е германски фудбалер кој игра во германската Бундеслига за екипата на Борусија Дортмунд како лев бек. Тој има настапувано и за селекцијата на Германија на интернационално ниво.

Клупска кариера[уреди]

Шмелцер е роден во Магдебург. Тој ја започна својата професионална кариера во Борусија Дортмунд, каде што го прави своето прво појавување на 9 август 2008 година, во меч од германскиот куп во првото коло против Рот-Вајс Есен. Неговото деби во Бундеслигата дојде во следната недела, кога тој ги одигра последните дваесет минути во 3-2 победата над Баер Леверкузен. Шмелцер ја имаше својата најдобра сезона за Борусија Дортмунд во сезоната 2010-11, каде што успеа да ги одигра сите минути за тимот во сезоната, кој ја освои Бундеслигата таа година.

Следната сезона, Шмелцер, го пропушти почетокот на Бундеслигата поради повреда. Тој уживаше во уште еден трофеј откако помогна за тоа Дортмунд да го одбрани насловот во Бундеслигата. Покрај тоа што игра како лев бек, Шмелцер исто така, помогна Дортмунд да го освојат и Германскиот куп со 5-2 победа против Баерн Минхен, што за него значеше 3 титули за 2 години во клубот.

Репрезентативна кариера[уреди]

Своето сениорско деби во Германската фудбалска репрезентација, Шмелцер го има на 17-ти ноември 2010 во пријателски меч против Шведска што завршил без голови 0-0.


Надворешни врски[уреди]

Титули[уреди]

Германија Борусија Дортмунд[уреди]