Марпесиа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Марпесиа

Во античките грчки и римски легендарни истории, Марпесиа била кралицата на Амазонките со Лампеда, нејзина сестра, како ко-владетел.[1] Тие владееле со Хипо по смртта на Лисипе.[2]

Марпесиа била една од владетелките кои помогнаа да се воспостави грчкиот град Ефес. Таа исто така воспостави град во Кавказ кој се нарекува Камен на Марпесиа или Марпесиски Клиф. Александар Велики, подоцна изградил порта таму, која била наречена Касписки Гејтс.[3] Марпесиа и Лампеда го прошириле влијанието на Амазонките во Европа и Мала Азија, станувајќи терор во тој дел од светот.

Марпесиа била наследена од нејзините ќерки Оритиа и Антиопа[4] (некои извори ја додадаваат и Синопа),[5] откако таа била убиен во битка за време на ненадејната инвазија од страна на азиските варвари.

Во Познати жени од Џовани Бокачо, поглавје е посветено на Лампеда и Марпесиа.

Наводи[уреди]

  1. JustinusШаблон:Disambiguation needed Epitoma Historiarum philippicarum Pompei Trogi II.4.1-16
  2. Famous Amazons Famous Members of the Amazon Nation.
  3. Jordanes, The Getica, Chapter 7: The Amazones. The Caucasus. §49
  4. Orosius Historiae adversus paganos I.15.1-6
  5. Synope and Orithya Marpesia's daughters