Марк Тремонти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Марк Тремонти

Марк Томас Тремонти (роден е на 18 Април, 1974) е Американски музичар и текстописец, попознат како водечка гитара во рок бендот Creed и Alter Bidge. Тој е основач и на двата бенда, исто така има соработувано со многу други артисти во изминатите години. Својот дебитантски албум, All I was, го издава во Јули 2012. Од неговите порани години поминати со Creed, Тремонти прима позитивни критики како гитарист и песносписец и има примено бројни награди, вклучувајки и една Grammy Award за синглот со Creed “ With arms wide open”. Исто така е именуван за гитарист на годината три години по ред од Guitar world, и во 2011 е запишан како 4ти хеви метал гитарист на сите времиња во списанието Total Guitar.

1 Рани години 2 Кариера 2.1 Creed 2.2 Alter Bridge 2.3 Соло кариера 2.4 Други работи 3 Личен живот 4 Награди 4.1 ЗМСА признанија 4.2 Греми награди и номинации 4.3 Признанија 5 Дискографија 6 Филмографија

Рани години

Тремонти е роден на 18 Април, 1974, во Детроит, Мичиген. Израснат е во римо-католчка фамилија во Grosse Pointe недалеку од Детроит каде го поминува поголемиот дел од детството пред да се преселат Вилмет, Илиноис. Музиката го фасцинира и ја купува својата прва гитара на свои 11 години. На 15 години тој и неговата фамилија се селат во Орландо на Флорида, каде се запишува на Lake Highland Preparatory School. Во меѓувреме на неговата мајка и е дијагностицирана болест- системски еритемски лупус и го остава Тремонти уништен. По дипломирањето се преселува во Клемсон, Јужна Каролина да студира на Clemson University во областа на финансии.По студирањето се враќа на Флорида и запишува во Florida State University, каде повторно се обединува со тогашниот другар Scott Stapp од бендот Creed кој Трамонти го познава уште од средно училиште.

Alter Bridge бил формиран во Јануари 2004 година од Тремонти,Маршал и Филипс по разидувањето на Creed. Тие го прашале Мајлс Кенеди, поранешен член на The Mayfield Four и сегашен вокалисѕт за соло проектот на Slash, да биде нивен пеач.Новоформираниот бенд го објавил својот дебитантски албум, One Day Remains, во Август 2004година со Wind-up Records. ДОбил претежно негативни критики, многу критичари го нарекувале Alter Bridge изданок од Creed,но албумот станал единствениот албум на Alter Bridge квалификуван од ЗМСАсо злато.Три сингла биле објавени од One Day Remains: "Open Your Eyes," "Find the Real," и"Broken Wings." По турнеја тој бил проследен со втор албум, Blackbird, во Октомври 2007година на Universal Republic. Blackbird имал многу позитивни критики и објавил четири сингла: "Rise Today," "Ties That Bind," "Watch Over You," и "Before Tomorrow Comes." Насловната песнадобила големо прифаќање од критичарите, и нејзината соло гитара, која била изведена од Тремонти и Кенеди, била подоцна именувана за најдобра соло гитара песна на сите времиња од магазинот Guitarist во 2011година.

Alter Bridge отпочнал успешна светска турнеја во поддршка на Blackbird, снимајќи го нивното шоу во Heineken Music Hall во Амстердам, Холандија на 7ми декември 2008 година, за ДВД во живо именувано Live from Amsterdam.Единствена диск верзија од ова ДВД била ексклузивно продадена на цобиралишта во текот на турнејата за обединување на Creed во 2009 годинаи на Amazon со Blu-ray верзија и делукс ДВД изданиезакажано за издавање подоцна во продавниците. Сепак,дистибуцијата во продавниците била одложена како резултат на проблеми со етикетата некоолкупати, предизвикувајќи фрустрации помеѓу фановите и членовите на Alter Bridge. Тоа било конечно објавено во продавниците во Северна Америка на 11ти јануари 2011 година,по две години одложување. Третиот албум на Alter Bridge, AB III, бил објавен на 11ти октомври 2010година, во Европа и Обединетото Кралство од Roadrunner Recordsи на 9ти ноември, 2010година, во Северна Америка на Alter Bridge Recordings преку EMI.Лесниот концепт на албумот, AB III добил критики со Рик ФЛорино од Artistdirect кој го нарекол "хаотично дело."Водечкиот сингл, "Isolation," достигнал прво место на active rock radio и на Hot Mainstream Rock Tracks, првиот сингл на бендот кој го достигнал тоа.Бендот бил на турнејаво поддршка на плочата,со Black Stone Cherry и Like a Storm пролетта 2011 година,како надополнувањеучествува во годишниот Carnival of Madness Tour со Theory of a Deadman.Турнејата продолжува во јануари 2012година. Оттогаш биле објавени уште неколку сингла од AB III: "I Know It Hurts," "Ghost of Days Gone By," "Wonderful Life," и "Life Must Go On." Бендот исто така објавил втор концертен тим именуван Live at Wembley на 26ти март 2012.Бендот повторно се обединил на крајот од 2012годинаи го снимил нивниот четврти албум именуванFortress од април со јули 2013година,кој бил објавен на 30ти Септември 2013 година. Соло кариера

Членови на бендот

Сегашни членови • Ерик Фриман – ритам гитара,пратечки воккали • Волванг Ван Хален-бас • Гарет Витлок-тапани Поранешнии членови • Брајан Маршал – бас

Во времето кога Creed бил на крајот од својата кариера во раните 2000ти, Тремонти имал намера да оформи спид метал проект наречен Downshifter (ао вокалистот на Hatebreed -Jamey Jasta и тапанарот на Slipknot-Joey Jordison), но проектот никогаш не се реализирал.Подоцна во 2008година, Тремонти и неговиот брат ја оформиле FRET12, онлајнмузичка заедница,продуцентска компанија, and етикета, да го објави неговото 2008 инструкциско гитарко документарно ДВД именувано Марк Тремонти: The Sound & the Story,во кое ги предава сите негови гитарски сола од Alter Bridge, Blackbird. Тој исто така предава загревање, алтернативно штимање, finger picking style, legato техники, и други напредни вежби. Неговото ДВД, кое е прво од серијата The Sound & the Story инструкциско ДВД, исто вклучува гостиод Мајлс Кенеди, Мајкл Ангело Батио,Русти Колеј,Бил Пек и Трој Стетина.Горенаведената серија исто така вклучува ДВД-а од Лесли Вест и Трој Стетина. Тремонти подоцна започнува да изразува интерес за објавување на соло албум во 2010година. "Бендовите се многу поразлични," тој рекол за неговите два главни тековни проекти. "И јас пишувам многу. Ќе направам соло плоча бидејќи има некои песни кои мразам да мислам дека нема да видат бел ден бидејќи не успеале за Creed или Alter Bridge."Тој свири гитараи е главен вокал самиот на сите песни, и поранешните членови на Submersed ,Ерик Фредман и Гарет Витлокучествуваат во снимањето исто така. Тремонти ја опишал музиката како "водечка мелодија,"и во интервју од мај 2011 година, Тремонти рекол дека ќе биде " со потежок звук" траш метал албум.Тој подоцна рекол дека албумот е "најверојатрно потежок од Creed или Alter Bridge," и дека ќе има "многу сола."

На 20-ти јануари 2012 година, Тремонти соопштува страна за неговиот соло албум каде фановите можат да се пријавуваат и да добиваат вести,коментари.преноси во живо и рекламирање материјали. Листа на работни наслови била исто така вклучена на веб-страната,како и наслловот на албумот, All I Was. Тој соопштил нова веб-страна за неговата соло работа по објавувањето на албумот.Тој бил спремен за 10ти јули 2012 година, објавен преку FRET12 Records и "You Waste Your Time" ќе биде првиот сингл од албумот,според FMQB, "You Waste Your Time" ќе биде објавен на active rock radio станици во мај 2012година.Целата песна била направена слободна за слушање на 6-ти мај 2012,еден ден пред нејзиното објавување на Loudwire.com.Еден ден по нејзиното објавување, песната достигнала 10то место на iTunes Rock Songs Chart,и музичкото виедо во живо на Тремонтиза песната имало премиера на 17-ти мај 2012 година на Noisecreep.Официјалната дата за издавањето на албумот била објавена на Ultimate Guitar Archive на 17ти јули 2012 година. Неговиот соло бенд оригинално се состоел од Фридман и Витлок со басистот од Alter Bridge и Creed Брајан Маршал кој свири бас гитара на турнеи.Бендот го имал својот прв соло концерт во Орландо ,Флорида на 17ти кули 2012 година,кој бил снимен за идноиздавање на видео. Волванг Ван Хален го заменил Брајан Маршал како басист на турнеја во сепрември 2012 година. Други работи Тремонти има работено со повекемина артисти додека почнувал со групата Creed. Во 2001 има соработувано со комедијантот Lary the Cable Gay во неговиот комичен албум Lord, I Apologize, каде што Трамонти е споменет како изведувач и песнописец. Тремонти подоцна се откажува, “ Ние сме пријатели веке многу години , пред неговата кариера да доага до израз. Се шегувавме дека треба да почнеме да работиме заедно и правиме песни, и ме повика еден ден за да ми казе дека навистина тоа го сака. Ми ја отпеа неговата идеа, а јас отидов да ги отсвирам гитарските линии тој ден, а песната доби злато. Тремонти подоцна почнал да свири и нов класичен метал со гитаристот Michael Angelo Batio чиј албум Hands Without Shadows издаден во 2004, Марк Тремонти е споменат како музички гостин во Deep Purple cover “ Burn ”. Тој споменува дека е “многу добар другар” со Batio , и дека било “ чест “ да се свири со него. Batio подоцна се појавува во инструкцијоналното гитарско ДВД The Sound & the Story како гостински тутор, заедно со Myles Kennedy, Troy Stetina, Rusty Cooley и Bill Peck и тогаш во 2009 Тремонти се појавува во следниот албум на Batio, Hands Without Shadows 2- Voices изведувајаки соло на Metallica medley “Metallica Rules”. Во 2004 Тремонти е ко продуцент заедно со Don Gilmore Kirk Kelsey на неколку песни во In Due Time од Submersed, кого Тремонти му помага да потпише договор со Wind-up Records.Поранешниот гитарист на Submersed, Eric Friedman се откажува од искуствата на Тремонти во студио, кажувајке дека гледајки го него “ не научи многу за музичарите и за пишување на песни бидат сопособни да ги премостиме работите кои што сакаме да ги надминеме. Тремонти казува дека продуцирањето не е “ нешто што ке го работам во блиска иднина”. Тој подоцна продолжува да работи со други музички артисти, во 2005 со Fozzy во нивниот албум All That Remains, отсирувајки ја соло гитарата во песната The way I Am. Неговиот другар и колега од бендот Alter Bridge Myles Kennedy исто така се појавува во албумот. Во 2008 Марк има две гостувања , првото во metalcore band Bury Your Dead во истоименуваниот албум, и другото со Sevendust во песната “Hope” од Chapter VII  : Hope & Sorrow каде исто така се појавуваат Myles Kennedy и Chris Daughtry. Влијанијата врз Тремонти ги вклучува Metallica и Testament, како и Pantera, Celtic Frost, Mercyful Fate, Van Halen, Slayer, Ministry.

Личен живот

На 1-ви декември 2002 Тремонти се оженил со Викторија Родригез,со која има два сина Остен и Персон.Тие моментално живеат во Орландо,Флорида. Тремонти е колекционер на гитари,засилувачи и pinball машини, и е познато дека ужива да игра пинг-понг.Тој е истотака голем фан на читањето: "Пред пет или шест години",им рекол на Artistdirect, "Започнав да литам чудни книги.Сега не можам да прекинам.".Има наведено дела како Song of Ice и сериите Fire од Џорџ Р.Р.Мартин , The Book of the New Sun од Жен Вулф, Old Man's War од Џон Салци , The First Law trilogy од Џо Аберкомбие , The Prophet одКалил Гибран, и On Writing од Стефан Кинг како некои од неговите фаворити. Еден од браќата на Тремонти,Мајкл,е фан посредник на Alter Bridge и новинар.Другиот брат , Ден, ја направил уметничкката равора за сите албум на Alter Bridge и Creed и е претседател и креативен директор на компанија за дизајн/маркетинг наречена Core Twelve .мајката на Тремонти умрела во Јануари 2002 и песната на Alter Bridge"In Loving Memory" е посветена на неа.