Маркус Албак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Маркус Албак
Marcus Allbäck på Idrottsgalan 2013.jpg
Лични податоци
Роден на 5 јули 1973 (1973-07-05) (41 г.)
Роден во Гетеборг, Шведска
Висина &100000000000001800000001,80 м
Положба напаѓач
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1992–1997 Ергрите 139 (52)
1997 Лингби 4 (1)
1997–1998 Бари 16 (0)
1998-2000 Ергрите 64 (34)
2000-2002 Херенвен 48 (25)
2002-2004 Астон Вила 35 (6)
2004-2005 Ханза Росток 23 (4)
2005-2008 ФК Копенхаген 85 (34)
2008-2009 Ергрите 30 (8)
2011 Ергрите 1 (0)
Репрезентација
1999-2008 Шведска 74 (30)
Раководител на екипите
2009- Шведска (асистент)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Маркус Кристијан Албак (роден на 5 јули 1973 година во Гетеборг) е поранешен шведски фудбалер, кој во моментов е асистент-тренер на Шведскиот национален фудбалски тим. Тој играл како напаѓач и е познат по својата прецизност во завршните удари. Албак во својата кариера играл за седум различни екипи:Ергрите, Лингби, Бари, Херенвен, Астон Вила, Ханза и ФК Копенхаген.

Титули[уреди]

ФК Копенхаген[уреди]

Ергрите[уреди]

Надворешни врски[уреди]