Марко Мота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Марко Мота
Marco Motta
Marco Motta.jpg
Лични податоци
Роден на 14 мај 1986
Роден во Мерате, Италија
Висина &100000000000001860000001,86 м
Положба десен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Јувентус
Број 2
Младинска кариера
ФК Аталанта
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2005 Аталанта 19 (0)
2005-2009 Удинезе 36 (1)
2007–2008 Торино(позајмен) 24 (1)
2009 Рома (позајмен) 13 (0)
2009-2010 Рома 16 (0)
2010-2011 Удинезе 0 (0)
2010- Јувентус 22 (0)
2012- Катанија (позајмен) 13 (0)
2012- Болоња (позајмен) 0 (0)
Репрезентација
2010- Италија 1 (0)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 3 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 3 јули 2012

Марко Мота (италијански: Marco Motta) е италијански фудбалер кој игра во екипата на Болоња под заем од Јувентус. Претходно играл за Удинезе, Рома и Аталанта. Најчесто игра на позицијата десен бек.