Марија II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Марија II
Queen Mary II.jpg
Кралица на Англија, Шкотска и Ирска
На престол 13 февруари 1689 – 28 декември 1694
Крунисување 11 април 1689
Претходник Џејмс II
Наследник Вилијам III
Сокралица Вилијам III & II
Брачен другар Вилијам III & II
Династија Династија Стјуард
Татко Џејмс II
Мајка Лејди Ана Хид
Почивалиште Вестминстерска капела, Лондон

Мери II (30 април 1662 во Лондон, Англија - 28 декември 1694 Лондон) била кралица на Англија (1689-1694).

Биографија[уреди]

Таа била ќерка на кралот Џејмс II, католички преобратена, таа била одгледана како протестантка и во 1677 година сее омажила за својот братучед, Вилем Орански. Тие живееле во Холандија сè додека англиските благородници спротиставени на прокатоличката политика на Џејмс не ги поканиле Вилијам и Мери да го земат англискиот трон. Откако Вилијам со истоварил со холандската војска (1689), Џејмс избегал избегал и Мери и Вилијам (како крал Вилијам III) станале владетели на Англија (1689). Мери уживала во големата популарност, и нејзините холандски вкусови имале големо влијание на англиското грнчарство, уредување на градините и внатрешното уредување. Таа умрела од сипаници на возраст од 32 години.