Марди Фиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Марди Фиш
Mardy Fish
Fish 2009 Delray 1.jpg
Земја САД САД
Место на живеење Флорида, САД
Роден на декември 9 1981 (1981-12-09) (33 г.)
Роден во Минесота
Висина &100000000000001880000001,88 м
Професионалец 2000
Игра со десна рака
Заработка $5,216,317
Синглови
Победи-порази 300–215
Титули 5
Највисок дострел No. 9 (6 јуни 2011)
Моментално место No. 9 (6 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен QF (2007)
Ролан Гарос 3R (2011)
Вимблдон 4R (2011)
УС Опен QF (2008)
Други турнири
Олимписки игри Silver medal.svg сребрен медал (2004)
Во двојки
Победи-порази 134–102
Титули во кариера 8
Највисок дострел No. 14 (6 јули 2009)
Моментално место No. 49 (6 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен QF (2005, 2009)
Ролан Гарос 2R (2002)
Вимблдон SF (2009)
УС Опен 3R (2001, 2010)
Ажурирано на: 6 јуни 2011.

Марди Фиш (англиски: Mardy Fish) е американски тенисер, роден на 9 декември 1981. Моментално се наоѓа на деветото место според АТП листата.

Професионално со тенис започнал да се занимава во 2000 година, и во текот на својата кариера има стигнато до две финални турнири од мастер серијата, на кои бил поразен.