Маргелиска тврдина

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Маргелиска тврдина
Kalaja e Margëlliçit
Податоци
Место Патос
Земја Албанија


Маргелиската тврдина (албански:Kalaja e Margëlliçit)) е тврдина која се наоѓа во Патос, во Албанија. Тврдината постоела уште од античкиот период, а во 8 век била доградена за одбрана на античкиот град Билис. Во времето на Втората светска војна, на овие простори се водиле жестоки битки.