Максим Белков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Максим Белков

Белков на Три дена Западна Фландрија 2011
Лични податоци
Цело име Максим Игоревич Белков
Роден 9 јануари 1985 (1985-01-09) (30 г.)
Ижевск, Советски Сојуз
Висина 1,84 м
Маса 71 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Катјуша
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за хронометри и искачување
Професионални клубови
2009–2010
2011
2012–
ИСД
Вакансолел-ДКМ
Катјуша
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2013)
Последна промена
15 ноември 2014

Максим Игоревич Белков (руски: Максим Игоревич Бельков; р. 9 јануари 1985) — руски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Катјуша.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
1. MaillotRusia.PNG Национално друмско првенство под 23 години
2009
1. Етапа 1b (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
2. Рингерике ГП
3. Национално хронометарско првенство
2010
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка Бриксија
5. Краен пласман Пет прстена на Москва
9. Краен пласман Трка околу Данска
2012
1. Спринтерски пласман Трка околу Турција
2013
1. Етапа 9 Џиро д’Италија
1. Етапа 1b (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
10. Страде Бјанке

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 101 СО 90
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]