Македонски куп во фудбал 2008-09

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Куп на Македонија
Сезона 2008–09
Прваци Работнички Кометал
Macedonian Football Federation.png

Македонскиот куп во фудбал 2008-09 беше 17-то издание на Купот на Македонија. Во оваа сезона шампион беше Работнички Кометал и си обезбеди место во втората квалификациска рунда во Европа Лигата 2009-10.

Шеснаестина финале[уреди]

Натпревар Клуб Резултат Клуб
1. Фортуна 2:3 Победа
2. Охрид 2004 3:0 (служ.) Башкими
3. Брегалница 0:3 (служ.) Турново
4. Бардино 0:4 Милано
5. Караорман 0:3 (служ.) Беласица
6. Гостивар 0:3 (служ.) Миравци
7. Тетекс 0:1 Македонија
8. Локомотива 0:2 Работнички Кометал
9. Нов Милениум 1:0 Цементарница 55
10. Кравари 0:4 Шкендија 79
11. Бабуна 0:3 Вардар
12. Слога Југомагнат 2:4 Ренова
13. 11 Октомври 0:1 Металург
14. Влазрими 0:2 Силекс
15. Кожув 1:4 Пелистер
16. Дрита 2:1 Напредок

Осмина финале[уреди]

Натпревар Клуб Вк
резултат
Клуб 1 натпр.
22 октомври
2 натпр.
29 октомври
1. Металург 0:1 Милано 0:1 0:0
2. Вардар 1:3 Ренова 1:1 0:2
3. Работнички Кометал 3:0 Нов Милениум 1:0 2:0
4. Дрита 1:5 Миравци 1:1 0:4
5. Силекс 2:0 Беласица 2:0 0:0
6. Пелистер 6:1 Турново 4:0 2:1
7. Победа 1:5 Македонија 1:1 0:4
8. Шкендија 79 5:1 Охрид 2004 3:0 2:1

Четвртфинале[уреди]

Натпревар Клуб Вк
резултат
Клуб 1 натпревар
26 ноември
2 натпревар
6 декември
1. Ренова 0:1 Работнички Кометал 0:0 0:1
2. Силекс 1:4 Милано 0:2 1:2
3. Пелистер 3:4 Шкендија 79 3:1 0:3
4. Миравци 1:4 Македонија 1:1 0:3

Полуфинале[уреди]

Натпревар Клуб Вк
резултат
Клуб 1 натпревар.
8 април
2 натпревар
6 мај
1 Работнички Кометал 3:2 Шкендија 79 3:1 0:1
2. Македонија 2:1 Милано 2:0 0:1

Финале[уреди]

24 Мај 2009
16:30 CEST
Работнички 1 – 1 Македонија Ѓ.П. Арена Филип II, Скопје
Судија: Д.Мечкаровски (Скопје)
С.Пандев гол 89' Н.Клечкаровски гол 64'
  Пенали  
Вандаир Soccerball shade.svg
Фиљо Soccerball shade.svg
Ј.Трајчев Soccerball shade.svg
Г.Димовски Soccerball shade.svg
М.Перендија Soccerball shade cross.svg
Д.Савиќ Soccerball shade.svg
С.Пандев Soccerball shade.svg
6–5 де Брито Soccerball shade cross.svg
Т.Брњачевски Soccerball shade.svg
Н.Клечкаровски Soccerball shade.svg
М.Илиевски Soccerball shade.svg
Б.Милевски Soccerball shade.svg
Н.Лена Soccerball shade.svg
Д.Јовановски Soccerball shade cross.svg
Куп на Македонија
2008-09 Победник
Работнички 2ратитула

Надворешни врски[уреди]