Маидугури

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Маидугури е главен град на областа Борно во Нигерија. Тој е дом на два маркети, музеј и аеродром. Маидугури ги поседува едни од најдобро опремените универзитети и болници во Нигерија. Фудбалскиот клуб Воини на Ел-Канеми е од овој град.

На 8 февруари, 2006 имаше протести и бунтови против постерите на Мухамед публикувани во данскиот весник Јиландс-Постен, кои оставија околу 16 жртви. Единаесет цркви беа запалени за време на протестите.

Градот лежи на крајот на железничката линија за Порт Харкурт.

Надворешни врски[уреди]