Мазер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мазер
Maser
—  Општина  —
Општина Мазер
Мазер се наоѓа во Италија
Мазер
Местоположбата на Мазер во Италија
Координати: 45°49′ СГШ 11°59′ ИГД / 
Земја Италија
Регион Венето
Покраина Тревизо (TV)
Месности Косте, Креспињага, Мадона дела Салуте
Површина
 • Вкупна 26,0 км2
Население (дек 2004)
 • Вкупно 4.854 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 31010
Повик. бр. 0423
Портал Матична страница

Мазер (итал. Maser) е општина во провинцијата Тревизо во италијанскиот регион Венето, околу 50 км северозападно од Венеција, а околу 25 км северозападно од Тревизо. На 31 декември, 2004, Мазер броел 4.854 жители, а имал површина од 26.0 км².[1]

Во општината Мазер спаѓаат следниве фрациони (месности): Косте, Креспињага и Мадона дела Салуте.

Мазер се гранички со општините: Алтиволе, Асоло, Каерано ди Сан Марко, Корнуда и Монфумо.

Занимливости[уреди]

Масер е познат како местото каде починал славниот архитект Андреа Паладио, создател на Паладијанскиот стил. Во местото се наоѓа неговата Вила Барбаро, дом на семејството Барбаро.

Демографски развој[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Сета демографија и други статистики: ISTAT.