Маврово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Маврово
20090714 Mavrovo lake church summer.jpg

Селото Маврово со потопената црква „Св. Никола“

Маврово се наоѓа во Македонија
Маврово (Македонија)
Координати 41°40′32″ СГШ 20°44′03″ ИГД / 
Општина Општина Маврово-Ростуше
Население 166 жит.
Надм. височина 1230 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“

Маврово е село во Општина Маврово-Ростуше.

Потекло на името[уреди]

Според една легенда, во минатото тука се одиграла страшна битка, во која многу војници загинале, поради што местото го добило името „Мавро“ односно „Црно“ (поле).[1] Најверојатна е легендата според која тука порано доаѓале и живееле Мавровунци (Црновунци), Власи, кои одгледувале овци со црно руно од каде потекнува и името на Маврово.[1]

Географиja и местоположба[уреди]

Старата потопена црква Св. Никола

Селото Маврово е лоцирано на падините на еден од најголемите национални паркови во Македонија - Националниот Парк - Маврово, на јужниот брег на Мавровското Eзеро.

Историja[уреди]

Името Маврово значи Црно Поле, било дадено на областа по некоја голема битка во минатото. Мавровското (Црно) Поле, било потопено во 1953 година, со цел да се направи познатото вештачко Мавровско Eзеро. Денес, во контекст на тоа, доказ е старата селска црква Свети Никола, која редовно може да се види потопена во вода.

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Според последниот попис од 2002 година, во Маврово живеат 166 жители, од кои:[2]

Националност Број
Македонци 163
Албанци 0
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 3
Бошњаци 0
други 0

Населението е од православна вероисповед.

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Новата црква „Св Никола“ во зима
Црквата во изградба, „Успение на Пресвета Богородица“

Една од поголемите атракции во селото е старата црква „Св. Никола Летни“, која е изградена од рекански мајстори во 1850 година. Црквата е потопена под Мавровското Езеро во 1953 година, но секое лето поради варијабилниот водостој на езерото, црквата е на суво. Во средината на 90-те години на 20 век во Маврово започнува градењето на нова црква „Св. Никола“, слична на потопената, која е завршена во 2006 година.[3]

Археолошки локалитети[4]


Пештери
 • Пештер - лесно достапна пештера. Се наоѓа на 15 минути пешачење од селото. Карактеристична е по тоа што од неа истекува поток со многу ладна вода со температура од шест степени, поради што е студено и во нејзината внатрешност;[5]
 • Шаркова Дупка - најпозната пештера, карактеристична по живописните камени украси;[6]
 • Голема Пештера - се наоѓа кај некогашниот каменолом на гостиварски „Мермери“, кога со минирањето на мермерните блокови влезот бил затрупан.[6]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Родени во Маврово
 • Доситеј II (1906 - 1981) - Архиепископ Охридски и Македонски

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Наводи[уреди]

 1. 1,0 1,1 Смиљанић, Томе (1925). „Мијаци, Горна Река и Мавровско Поље“. Цвијић, Јован (на српски). Насеља и порекло становништва (књига 20) - Српски Етнографски Зборник. Српска краљевска академија. стр. 120. 
 2. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)“. Државен завод за статистика. http://makstat.stat.gov.mk/pxweb2007bazi/Dialog/varval.asp?ma=Popis_nm_1948_2002_NasPoEtnPrip_mk&ti=%CD%E0%F1%E5%EB%E5%ED%E8%E5+%ED%E0+%D0%E5%EF%F3%E1%EB%E8%EA%E0+%CC%E0%EA%E5%E4%EE%ED%E8%BC%E0+%F1%EF%EE%F0%E5%E4+%E8%E7%BC%E0%F1%ED%F3%E2%E0%9C%E5%F2%EE+%E7%E0+%E5%F2%ED%E8%F7%EA%E0%F2%E0+%EF%F0%E8%EF%E0%E4%ED%EE%F1%F2%2C+%EF%EE++%ED%E0%F1%E5%EB%E5%ED%E8+%EC%E5%F1%F2%E0%2C+%F1%EF%EE%F0%E5%E4+%EF%EE%EF%E8%F1%E8%F2%E5+%ED%E0+%ED%E0%F1%E5%EB%E5%ED%E8%E5+1948%2C+1953%2C+1961%2C+1971%2C+1981%2C+1991%2C+1994+%E8+2002++%E3%EE%E4%E8%ED%E0+%28%F1%EE%E3%EB%E0%F1%ED%EE+%F2%E5%F0%E8%F2%EE%F0%E8%BC%E0%EB%ED%E0%F2%E0+%EE%F0%E3%E0%ED%E8%E7%E0%F6%E8%BC%E0+%EE%E4+1996+%E3%EE%E4%E8%ED%E0%29&path=../Database/%CF%EE%EF%E8%F1%E8/%CF%EE%EF%E8%F1%E8%20%ED%E0%20%ED%E0%F1%E5%EB%E5%ED%E8%E5%201948%20-%202002/&lang=18. 
 3. Дневник. „Маврово доби црква слична на потопената“
 4. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 5. Жени-спелеолози истражија нова пештера во Маврово“, Дневник (конс. 20 ноември 2011). (на македонски)
 6. 6,0 6,1 Кипроски, Киро. „Подземните убавини на пештерата „Шаркова дупка““, Утрински Весник, 19 јуни (конс. 20 ноември 2011). (на македонски)
 7. Илюстрация Илинден, бр.123, стр.16
 8. Српски биографски речник, том 4, с. 24.

Надворешни врски[уреди]