Мавзолејот на Ленин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ленински мавзолеј
Мавзоле́й Ле́нина

Дрвената верзија на мавзолејот, март 1925 година
Општи информации
Град Москва
Земја Русија
Изградбата започнала 1924
Проектирање и изградба
Архитект Алексеј Штусев

Мавзолеот на Ленин се наоѓа во Кремљ, Москва и е еден од оние кои се малобројните во светот. Бил изграден по смртта на Ленин во 1924 година од страна на архитекот Алексеј Штусев и се до 1989 година било едно од најважните места во Москва и СССР. Во почетокот мавзолејот бил изграден од дрво, по само шест денови по смртта на Ленин, за негово погребување. Во пролетта истата година бил изграден, повторно од дрво, поголем мавзолеј. Денешниот си вид објектот го добил во 1929-1930 година. Првите два саркофага за телото на Ленин биле дело на архитектот Константин Мелников.

Мавзолејот на Ленин, ноќе.

Во времето на Втората светска војна и нападот на Нацистичка Германија, телото на Ленин било пренесено во Тјумен, во денешниот Тјуменски земјоделски институт[1]. Таму се задржило до 1945 година, кога по војната било сместено во саркофаг, чиј проект бил на Шчусев и скулпторот Борис Јаковлев. Во периодот од 1953-1961 година, на ова место се наоѓало и телото на Сталин, по кое истото било погребано.

Од неговата изградба, мавзолејот служел и како трибина на која се појавувале раководителите на советската држава. Од овде биле набљудувани церемониите кои се одржувале на Црвениот плоштад. Денеска, мавзолејот претставува голема туристичка атракција на Москва.

Наводи[уреди]