Луково (струшко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Луково
Lukovo-Strusko.JPG

Поглед на дел од селото Луково

Луково (струшко) се наоѓа во Македонија
Луково (струшко) (Македонија)
Координати 41°20′57″ СГШ 20°36′16″ ИГД / 
Регион Дримкол
Општина Општина Струга
Население 447 жит.
Надм. височина 821 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“
Грб на поранешната Општина Луково.
Знаме на поранешната Општина Луково.

Луково е село во Општина Струга.Географиja и местоположба[уреди]

Селото Луково се наоѓа во областа Долни Дримкол, на источните падини на планината Рујница. Се состои од две маала: Горно и Долно.

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Според пописот од 2002 година во селото живеат 447 (122 домаќинства)[1]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]