Лукино Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Католичка црква во Лукино Село

Лукино Село (унгарски: Lukácsfalva) е село во општината Зрењанин во Среднобанатскиот округ во Србија. Се наоѓа во автономната покраина Војводина. Во него живее унгарско малцинство, а вкупно има 598 жители (попис 2002).

Лукино Село е познато како родно место на славниот тамбурашки мајстор Јаника Балаж (1925-1988).

Етнички состав (попис 2002)[уреди]

Населеноста низ времето[уреди]

  • 1961: 876
  • 1971: 722
  • 1981: 703
  • 1991: 643
  • 2002: 598

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]