Луис Суарез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Луис Суарез
Luis Suárez
LuisSuarez CL interview.JPG
Суарез на прес конференција (16 август 2010)
Лични податоци
Полно име Луис Алберто Суарез Дијаз
Роден на 24 јануари, 1984
Роден во Салто, Уругвај
Висина 1.81 м
Положба напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул Ливерпул
Број 7
Младинска кариера
2003–2005 Уругвај Насионал
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2006 Уругвај Насионал 27 (10)
2006–2007 Холандија Гронинген 29 (10)
2007–2011 Холандија Ајакс 110 (81)
2011– Англија Ливерпул 110 (69)
Репрезентација
2007 Уругвај Младинска репрезентација 4 (2)
2012 Уругвај Олимписка репрезентација 4 (3)
2007– Уругвај Сениорска репрезентација 60 (30)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Луис Суарез (роден на 24 јануари 1987) e уругвајски фудбалер кој игра во Премиер лигата за Ливерпул.

Биографија[уреди]

Професионална кариера[уреди]

Летото 2013 година, Суарез потпишал нов договор со "Ливерпул" при што тој станал најплатен фудбалер на клубот. Во првиот дел од сезоната 2013-2014 година, Суарез се истакнал со своите одлични игри, постигнувајќи 19 голови за Ливерпул (до крајот на 2013 година), со што го свртел вниманието на светската фудбалска јавност. Сето тоа предизвикало зголемен интерес на повеќе големи клубови за ангажирање на Суарез, поради што неговиот клуб ги објавил двете откупни клаузули од договорот според кои Суарез може да замине во друг клуб само по цена од 130 милиони фунти (ако се работи за клуб од Премиер лигата) или по цена од 100 милиони фунти (ако станува збор за клуб надвор од Британија).[1]

Репрезентативна кариера[уреди]

Наводи[уреди]

  1. "Ливерпул одреди две откупни цени за Суарез", Дневник, година XVII, број 5351, петок, 27 декември 2013, стр. 26.

Надворешни врски[уреди]