Лудовико Ариосто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Лудовико Ариосто
Vincenzo Catena 016 detail.jpg
Лудовико Ариосто
Роден(а) 8 септември 1474
Реџо Емилија, Италија
Починал(а) 6 July 1533
Ферара, Италија
Националност Италијанец
Период Ренесанса
Жанрови Епска поезија
Тематика Кавалерство
Значајни дела Сатира, Комедија, Орландо бесниот

Лудовико Ариосто — италјански поет од времето на ренесансата кој своите дела ги пишувал на латински и народен јазик. Негово најпознато дело е Бесниот Роланд - епска поема во која е насликано секојдневието во кое живеел Ариосто. Други познати дела се: „Лена“, „Студенти“ и „Заминување“.