Лох Дерг (Манстер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лох Дерг (Манстер)
Координати 52°59′ СГШ 8°19′ ЗГД / 
Главен прилив Шенон
Главен истек Шенон
Земји во сливот Ирска
Макс. должина 386 км (Шаблон:Convert/ми)
Макс. ширина 129 км (Шаблон:Convert/ми)
Површина 130 km2 (50 sq mi)
Прос. длабочина 76 m (250 ft)
Макс. длабочина 36 m (120 ft)
Водна зафатнина 0.887 km3 (

213 cu mi)

Проточност (на езерската вода) 0.15 години
Брежна должина1 179,000 m (587.27 ft)
Надм. височина на површината 335 m (1,100 ft)
Населени места Герикенеди, Портумна, Килало и Балина, Дроминер, Териглас
1 Брежната должина не е добро утврдена мерка.

Лох Дерг (од ирски: Loch Deirgeirt што значи „пештерата на црвеното око“) — езеро што се наоѓа во јужниот дел на централната рамнина на Ирска на околу 30 км нагоре од утоката на реката Шенон. Ова езеро со неправилен облик се наоѓа во обликувана делница со глацијална ерозија во долината Шенон. Тесниот јужен ракав, кој е најдлабок дел од езерото, бил создаден за време на последниот леден период, со набивање на ледот во најјужниот дел од клисурата низ која денес истекува реката од Езерото. Островот во езерото Дерг кој е наречен Чисталиште на Свети Патрик, бидејќи се смета дека овој светец на него престојувал во 445 год. од н.е., има религиозно значење.[1]

Наводи[уреди]