Лонгфорд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лонгфорд
Contae an Longfoirt
Местоположба
center Лонгфорд на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Лонгфорд Таун
Рег. табл.: LD
Површина: 1091 km²
Население (2006) 34.361
Мреж. место: www.longford.ie

Лонгфорд (ирски: Contae an Longfoirt, англиски: County Longford ) е округ сместен во северозападниот дел на провинцијата Ленстер, Ирска. има површина од 1,091 km² (421 sq m) и население од34,361 жители. Лонгфорд е еден од најмалите ирски окрузи.

Традиционално застапено е овчарството и одгледувањето на компири и овес.

Во минатото Лонгфорд бил познат по имињата Аналија (Anghaile на ирски) или Тефија (Teabhtha) и територијата била под власт на кланот Фарел.

Види исто така[уреди]

надворешни врски[уреди]