Липково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Липково е село во Општина Липково.


Липково
Липково се наоѓа во Македонија
Липково (Македонија)
Координати 42°09′23″ СГШ 21°35′07″ ИГД / 
Општина Општина Липково
Население 2644 жит.
Надм. височина 448 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“


Географиja и местоположба[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Родени

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]