Лимерик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лимерик
Contae Luimnigh
Грб на Лимерик
Местоположба
center Лимерик на карта
Статистики
Покраина: Манстер
Глав. град: Лимерик
Рег. табл.: LK
Површина: 2686 km²
Население (2006) 183.863 (со Лимерик Сити); 131.303 (без Лимерик Сити)
Мреж. место: www.limerickcoco.ie
Типичен пејсаж на истокот од Лимерик, изобилни зелени полиња

Лимерик (ирски -Contae Luimnigh, англиски -County Limerick) е округ во провинцијара Манстер во Ирска. Лоцирана е во средниот запад на земјата и се граничи со Клер на север, Корк на југ, Кери на запад и типерери на исток. Низ истоимениот главен град тече реката Шанон која се влева во Атлантикот.

Види исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]