Лига на шампиони во ракомет за жени

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лига на шампиони во ракомет за жени
Моментална сезона или натпреварување [[2012/13]]
Champions League Logo.gif
Спорт Ракомет
Основана 1960
Бр. на екипи 16 (групна фаза)
32 (вкупно)
Континент Европа
Актуелен шампион Ѓер ЕТО
Најмногу титули Спартак Киев (13)
Мреж. место ЕХФ Лига на Шампиони
Поврзани натпреварувања ЕХФ Куп
ЕХФ КПК

ЕХФ Лигата на шампиони за жени е официјално натпреварување за женски ракометни клубови од Европа, раководено од страна на Европската ракометна федерација (ЕХФ). Од своето основање во 1960 па се до 1992 натпреварувањето се нарекувало Куп на европските шампиони, но во 1993 натпреварувањето го сменило името во ЕХФ Лига на Шампиони.

Турнир[уреди]

Квалификации[уреди]

Секоја година ЕХФ објавува ранг листа на членките во федерацијата. Првите 24 држави можат да учевствуваат во натпреварувањето со нивните национални шампиони. Државите рангирани од 1 до 7 место добиваат уште едно место, како и федерацијата на бранителот на титулата, која исто така е автоматски квалификувана.

Фази[уреди]

Лигата на Шампионите за жени е поделена во 6 фази. Во зависност од ранкингот на националните федерации, клубовите можат да влезат во натпреварувањето во различни фази. Бранителот на титулата заедно со шампионите од најдобро рангираните држави го почнуваат натпреварувањето во групната фаза, додека пак послабо рангираните држави ке мора да поминат низ квалификациски турнири.

Прв квалификациски турнир[уреди]

Се формираат групи од 3 или 4 екипи. Екипите во двете групи играат еден против друг, на едно место за време на викенд. Најдобрите 2 екипи од двете групи напредуваат до вториот квалификациски турнир. Останатите клубови продолжуваат во втората фаза од ЕХФ Купот.

Втор квалификациски турнир[уреди]

Се формираат 4 групи од 3 или 4 екипи. Системот на натпреварување е ист како во првото квалификациско коло, сите екипи во групите играат еден против друг, на едно место во еден викенд. Најдобриот тим од секоја група напредува во групната фаза. Останатите клубови продолжуваат во третата фаза од ЕХФ Купот.

Групна Фаза[уреди]

Клубовите квалификувано од квалификациските турнири се придружуваат на бранителот на титулата, како и на шампионите од најдобро рангираните држави. Се формираат 4 групи со по 4 екипи. Екипите играат со секоја екипа два пати меѓусебно, на домашен и на гостински терен. Најдобрите 2 екипи од секоја група напредуваат во наредната фаза. Останатите клубови продолжуваат во четвртата фаза од Купот на победниците на куповите.

Четвртфинални групи[уреди]

Се формираат 2 групи од 4 екипи. Екипите играат со секоја екипа два пати меѓусебно, на домашен и на гостински терен. Најдобрите 2 екипи од двете групи идат во полуфиналето.

Полуфинале[уреди]

Впарувањето на последните 4 екипи во натпреварувањето се одлучува со ждребка. Секој пар игра 2 натпревари, на домашен и на гостински терен. Победниците идат во финалето.

Финале[уреди]

Финалистите играат 2 натпревари, на домашен и гостински терен. Клубот со најдобар комбиниран резултат од двата натпревара ја освојува Лигата на Шампионите.

Резиме[уреди]

Куп на Европските Шампиони[уреди]

Година Финале Губитници во полуфиналето
Шампион резултат финалист
сезона
1960/61
Романија
Штинца Букурешт
13-5
(8-1 / 5-4)
Чехословачка
Динамо Прага
СССР
Жалгирис Каунас
Германија
Мулхејм
сезона
1961/62
Чехословачка
Спартак Прага
11-7
(2-3 / 9-4)
Југославија
ОРК Белград
Германија
Мулхејм
Романија
Букурешт
сезона
1962/63
СССР
Труд Москва
11-8
-
Данска
Фредериксберг ИФ
Источна Германија
Вајзенфелсер
Романија
Рапид Букурешт
сезона
1963/64
Романија
Рапид Букурешт
14-13
-
Данска
Хелсингер ИФ
Унгарија
Спартакус Будимпешта
Германија
Ајмсбатлер ТВ
сезона
1964/65
Данска
Копенхаген
21-17
(14-7 / 7-10)
Унгарија
Спартакус Будимпешта
Холандија
Свифт Рурмонд
Социјалистичка Федеративна Република Југославија
Локомотива Загреб
сезона
1965/66
Источна Германија
Лајпциг
17-11
(10-5 / 7-6)
Данска
Копенхаген
Унгарија
Спартакус Будимпешта
Чехословачка
Спарта Прага
сезона
1966/67
СССР
Жалгирис Каунас
8-7
-
Источна Германија
Лајпциг
Романија
Универзитатеа Темишвар
Чехословачка
Бохемијанс Прага
сезона
1967/68
СССР
Жалгирис Каунас
13-11
-
Источна Германија
Емпор Росток
Полска
Краковија
Романија
Рапид Букурешт
сезона
1969/70
СССР
Спартак Киев
9-7
-
Источна Германија
Лајпциг
СССР
Жалгирис Каунас
Данска
Копенхаген
сезона
1970/71
СССР
Спартак Киев
11-8
-
Унгарија
Ференцварош Будимпешта
Германија
Нирнберг
Данска
Копенхаген
сезона
1971/72
СССР
Спартак Киев
12-8
-
Источна Германија
Лајпциг
Унгарија
Весзперм
Романија
Универзитатеа Букурешт
сезона
1972/73
СССР
Спартак Киев
17-8
-
Романија
Универзитатеа Темишвар
Холандија
НИЛОК Амстердам
Источна Германија
Лајпциг
сезона
1973/74
Источна Германија
Лајпциг
12-10
-
СССР
Спартак Киев
Германија
Ајнтрахт Мајнден
Социјалистичка Федеративна Република Југославија
Раднички Белград
сезона
1974/75
СССР
Спартак Киев
14-10
-
Југославија
Локомотива Загреб
Романија
Букурешт
Унгарија
Вашаш Будимпешта
сезона
1975/76
Југославија
Раднички Белград
22-12
-
Холандија
Свифт Рурмонд
Австрија
Адмира Виена
Шведска
Стокхолмсполисенс ИФ
сезона
1976/77
СССР
Спартак Киев
15-7
-
Источна Германија
Лајпциг
Социјалистичка Федеративна Република Југославија
Раднички Белград
Норвешка
Вестар
сезона
1977/78
Источна Германија
Берлин ТСЦ
19-14
-
Унгарија
Вашаш Будимпешта
Норвешка
Вестар
Полска
Руч Чорзов
сезона
1978/79
СССР
Спартак Киев
31-22
(14-9 / 17-13)
Унгарија
Вашаш Будимпешта
Германија
Ајнтрахт Мајнден
Источна Германија
Лајпциг
сезона
1979/80
Југославија
Раднички Белград
45-29
(22-19 / 23-10 )
Чехословачка
Интер Братислава
Шведска
Стокхолмсполисенс ИФ
Бугарија
ЖРК Г. Димитров
сезона
1980/81
СССР
Спартак Киев
39-26
(17-13 / 22-13)
Југославија
Раднички Белград
Бугарија
ЖРК Г. Димитров
Југославија
Осиек
сезона
1981/82
Унгарија
Вашаш Будимпешта
50-43
(29-19 / 21-24)
Југославија
Раднички Белград
СССР
Спартак Киев
Романија
Рулментул Брашов
сезона
1982/83
СССР
Спартак Киев
23-19
-
Југославија
Раднички Белград
Германија
Баер Леверкузен
Унгарија
Вашаш Будимпешта
сезона
1983/84
Југославија
Раднички Белград
42-35
(22-16 / 20-19)
Германија
Баер Леверкузен
Германија
Хипо
Унгарија
Вашаш Будимпешта
сезона
1984/85
СССР
Спартак Киев
41-31
(23-16 / 18-15)
Југославија
Раднички Белград
Источна Германија
Лајпциг
Австрија
Хипо
сезона
1985/86
СССР
Спартак Киев
52-45
(29-23 / 23-22)
Романија
Штинца Бакау
Унгарија
Вашаш Будимпешта
Југославија
Будуќност Титоград
сезона
1986/87
СССР
Спартак Киев
50-37
(25-17 / 25-20)
Австрија
Хипо
Романија
Штинца Бакау
Чехословачка
Прешов
сезона
1987/88
СССР
Спартак Киев
33-31
(16-14 / 17-17)
Австрија
Хипо
сезона
1988/89
Австрија
Хипо
12-8
(16-14 / 21-19)
СССР
Спартак Киев
Унгарија
Дебрецин
Романија
Мурешул
сезона
1989/90
Австрија
Хипо
59-50
(29-24 / 30-26)
СССР
Кубан Краснодар
Романија
Олтчим Валчеа
Швајцарија
Брул
сезона
1990/91
Германија
ТВ Гисен-Лицелинден
43-40
(21-15 / 22-25)
Австрија
Хипо
СССР
Ростемалш
Унгарија
Епиток
сезона
1991/92
Австрија
Хипо
34-32
(15-14 / 19-18)
Германија
ТВ Гисен-Лицелинден
Романија
Олтчим Валчеа
Германија
Вале Бремен
сезона
1992/93
Австрија
Хипо
45-25
(17-14 / 23-11)
Унгарија
Вашаш Будимпешта
Шпанија
Мар Валенсија
Германија
Вале Бремен

Лига на Шампиони[уреди]

Година Финале Губитници во полуфиналето
Шампион Резултат Финалист
сезона
1993/94
Австрија
Хипо
45-39
(18-20 / 25-21)
Унгарија
Вашаш Будимпешта
Шпанија
Мар Валенсија
Германија
ТВ Гисен-Лицелинден
сезона
1994/95
Австрија
Хипо
40-36
(17-14 / 26-19)
Хрватска
Подравка Копривница
Шпанија
Мар Валенсија
Германија
Вале Бремен
сезона
1995/96
Хрватска
Подравка Копривница
38-37
(17-13 / 25-20)
Австрија
Хипо
Шпанија
Мар Валенсија
Унгарија
Ференцварош Будимпешта
сезона
1996/97
Шпанија
Мар Валенсија
58-50
(35-26 / 24-23)
Данска
Виборг
Австрија
Хипо
Унгарија
Ференцварош Будимпешта
сезона
1997/98
Австрија
Хипо
56-47
(28-21 / 26-28)
Шпанија
Мар Валенсија
Хрватска
Подравка Копривница
Сојузна Република Југославија
Будуќност Подгорица
сезона
1998/99
Унгарија
Дунафер
51-49
(25-23 / 26-26)
Словенија
Крим Љубљана
Австрија
Хипо
Сојузна Република Југославија
Будуќност Подгорица
сезона
1999/00
Австрија
Хипо
52-45
(32-23 / 22-20)
Македонија
Кометал Ѓорче Петров Скопје
Сојузна Република Југославија
Будуќност Подгорица
Русија
Волгоград Аква
сезона
2000/01
Словенија
Крим Љубљана
47-41
(22-22 / 25-19)
Данска
Виборг
Сојузна Република Југославија
Будуќност Подгорица
Унгарија
Ференцварош Будимпешта
сезона
2001/02
Македонија
Кометал Ѓорче Петров Скопје
51-49
(27-25 / 26-22)
Унгарија
Ференцварош Будимпешта
Норвешка
Ларвик
Сојузна Република Југославија
Будуќност Подгорица
сезона
2002/03
Словенија
Крим Љубљана
63-58
(30-27 / 36-28)
Шпанија
Мар Валенсија
Данска
Икаст
Данска
Виборг
сезона
2003/04
Данска
Шлагелсе
61-56
(25-24 / 32-36)
Словенија
Крим Љубљана
Унгарија
Дунафер
Норвешка
Ларвик
сезона
2004/05
Данска
Шлагелсе
54-43
(27-23 / 20-27)
Македонија
Кометал Ѓорче Петров Скопје
Унгарија
Дунафер
Австрија
Хипо
сезона
2005/06
Данска
Виборг
44-43
(22-24 / 20-21)
Словенија
Крим Љубљана
Шпанија
Сагунто
Данска
Алборг
сезона
2006/07
Данска
Шлагелсе
61-53
(29-29 / 32-24)
Русија
Лада Толлјати
Унгарија
Ѓер ЕТО
Австрија
Хипо
сезона
2007/08
Русија
Звезда Звенигород
56-53
(25-24 / 29-31)
Австрија
Хипо
Унгарија
Ѓер ЕТО
Русија
Лада Толјати
сезона
2008/09
Данска
Виборг
50-49
(24-26 / 23-26)
Унгарија
Ѓер ЕТО
Романија
Олтчим Валчеа
Австрија
Хипо
сезона
2009/10
Данска
Виборг
60-52
(28-21 / 32-31)
Романија
Олтчим Валчеа
Унгарија
Ѓер ЕТО
Норвешка
Ларвик
сезона
2010/11
Норвешка
Ларвик
47-46
(23-21 / 25-24)
Шпанија
Итчако
Црна Гора
Будуќност Подгорица
Унгарија
Ѓер ЕТО
сезона
2011/12
Црна Гора
Будуќност Подгорица
54–54
(29–27 / 27–25)
Унгарија
Ѓер ЕТО
Романија
Олтчим Валчеа
Норвешка
Ларвик
сезона
2012/13
Унгарија
Ѓер ЕТО
47–43
(21–24 / 23–22)
Норвешка
Ларвик
Романија
Олтчим Валчеа
Словенија
Крим Љубљана

Статистика[уреди]

По клуб[уреди]

Клуб Шампион Финалист година шампион година финалист
СССР Спартак Киев
13
2
1970, 1971, 1972, 1973, 1975, 1977, 1979, 1981, 1983, 1985, 1986, 1987, 1988 1974, 1989
Австрија Хипо
8
5
1989, 1990, 1992, 1993, 1994, 1995, 1998, 2000 1987, 1988, 1991, 1996, 2008
Социјалистичка Федеративна Република Југославија Раднички Белград
3
4
1976, 1980, 1984 1981, 1982, 1983, 1985
Данска Виборг
3
2
2006, 2009, 2010 1997, 2001
Данска Шлагелсе
3
0
2004, 2005, 2007
Германија Лајпциг
2
4
1966, 1974 1967, 1970, 1972, 1977
Словенија Крим Љубљана
2
3
2001, 2003 1999, 2004, 2006
СССР Жалгирис Каунас
2
0
1967, 1968
Унгарија Вашаш Будимпешта
1
4
1982 1978, 1979, 1993, 1994
Шпанија Сагунто
1
2
1997 1998, 2003
Унгарија Ѓер ЕТО
1
2
2013 2009,2012
Македонија Кометал Ѓорче Петров
1
2
2002 2000, 2005
Данска Копенхаген
1
1
1965 1966
Германија ТВ Гисен-Лицелинден
1
1
1991 1992
Хрватска Подравка Копривница
1
1
1996 1995
Романија Штинца Букурешт
1
0
1961
Чехословачка Спарта Прага
1
0
1962
СССР Труд Москва
1
0
1963
Романија Рапид Букурешт
1
0
1964
Германија Берлин
1
0
1978
Унгарија Дунафер
1
0
1999
Русија Звезда Звенигород
1
0
2008
Норвешка Ларвик
1
0
2011
Црна Гора Будуќност Подгорица
1
0
2012
Унгарија Ференцварош Будимпешта
0
2
1971, 2002
Чехословачка Динамо Прага
0
1
1961
Србија Омладински Белград
0
1
1962
Данска Фредериксберг ИФ
0
1
1963
Данска Хелсингер ИФ
0
1
1964
Унгарија Спартакус Будимпешта
0
1
1965
Германија Емпор Росток
0
1
1968
Романија Универзитатеа Темишвар
0
1
1973
Хрватска Локомотива Загреб
0
1
1975
Холандија Свифт Рурмонд
0
1
1976
Чехословачка Интер Братислава
0
1
1980
Германија Баер Леверкузен
0
1
1984
Романија Штинца Бакау
0
1
1986
Русија Кубан Краснодар
0
1
1990
Русија Лада Толјати
0
1
2007
Романија Олтчим Валчеа
0
1
2010
Шпанија Итчако
0
1
2011

По држава[уреди]

Табела по држави
Држава Шампион Финалист Шампионски клубови
СССР СССР 16 2 3
 Австрија 8 5 1
 Данска 7 5 3
 Унгарија 3 9 3
Flag of East Germany.svg Источна Германија 3 5 2
 Југославија 3 5 1
 Словенија 2 3 1
 Романија 2 3 2
 Шпанија 1 3 1
 Германија / Западна Германија 1 2 1
 Русија 1 2 1
 Хрватска 1 2 1
Македонија Македонија 1 2 1
Чешка Чехословачка 1 2 1
 Норвешка 1 1 1
 Црна Гора 1 0 1
 Холандија 0 1 0


Наводи[уреди]