Летонија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Латвија на Олимписките игри
Flag of Latvia.svg
Знаме на Латвија
МОК-код  LAT
НОК Летонски олимписки комитет
официјално мрежно место (летонски)
Олимписка историја
ЛОИ
1924 • 1928 • 1932 • 1936
1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
ЗОИ
1924 • 1928 • 1932 • 1936
1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010
Друго
Flag of Russia.svg Русија (1912)
Flag of the Soviet Union.svg Советски Сојуз (1952–1988)

Летонија за прв пат учествувала на Летните олимписки игри во 1924 година, кои се одржале во Париз. До 1936 година, Летонија настапила на сите мундијали. Но по окупацијата на државата и нејзино влегување во составот на Советскиот Сојуз, таа своие натпреварувања ги продолжила во таа заедница.

По распаѓањето на Советскиот Сојуз, Летонија во 1992 година повторно настапила како самостојна држава.

Националниот олимписки комитет на Летонија бил формиран во 1922 година, а во 1992 година признаен од МОК.


Медали[уреди]

Медали на ЛОИ[уреди]

Медали на ЛОИ Olympic rings with white rims.svg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1920 Антверпен Не учествувала
1924 Париз 0 0 0 0
1928 Амстердам 0 0 0 0
1932 Лос Анџелес 0 1 0 1
1936 Берлин 0 1 1 2
1948 Лондон Како дел од Советскиот Сојуз
1952 Хелсинки Како дел од Советскиот Сојуз
1956 Мелбурн и Штокхолм Како дел од Советскиот Сојуз
1960 Рим Како дел од Советскиот Сојуз
1964 Токио Како дел од Советскиот Сојуз
1968 Мексико Сити Како дел од Советскиот Сојуз
1972 Минхен Како дел од Советскиот Сојуз
1976 Монтреал Како дел од Советскиот Сојуз
1980 Москва Како дел од Советскиот Сојуз
1984 Лос Анџелес Како дел од Советскиот Сојуз
1988 Сеул Како дел од Советскиот Сојуз
1992 Барселона 0 2 1 3
1996 Атланта 0 1 0 1
2000 Сиднеј 1 1 1 3
2004 Атина 0 4 0 4
2008 Пекинг 1 1 1 3
2012 Лондон 1 0 1 2
Вкупно 3 11 5 19


Медали на ЗОИ[уреди]

Медали на ЗОИ Olympic rings with white rims.svg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1924 Шамони 0 0 0 0
1928 Санкт Мориц 0 0 0 0
1932 Лејк Плесид Не учествувала
1936. Гармиш-Партенкирхен 0 0 0 0
1948. Санкт Мориц Како дел од Советскиот Сојуз
1952 Осло Како дел од Советскиот Сојуз
1956. Кортина д'Ампецо Како дел од Советскиот Сојуз
1960. Скво Вали Како дел од Советскиот Сојуз
1964. Инсбрук Како дел од Советскиот Сојуз
1968. Гренобл Како дел од Советскиот Сојуз
1972. Сапоро Како дел од Советскиот Сојуз
1976. Инсбрук Како дел од Советскиот Сојуз
1980. Лејк Плесид Како дел од Советскиот Сојуз
1984. Сараево Како дел од Советскиот Сојуз
1988. Калгари Како дел од Советскиот Сојуз
1992. Албервил 0 0 0 0
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 0 0 0 0
2002. Солт Лејк Сити 0 0 0 0
2006. Торино 0 0 1 1
2010. Ванкувер 0 2 0 2
2014. Сочи
Вкупно 0 2 1 3