Лерешти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лерешти
—  Комуна  —
Лерешти се наоѓа во Романија
Лерешти
Координати: 45°20′ СГШ 25°04′ ИГД / 
Држава  Романија
Округ Арѓеш
Население (2002)[1] 5.024 жит.
Час. појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Лерешти (романски: Lereşti) е комуна во округот Арѓеш во јужна Романија, во која живеат 5.024 жители.

Наводи[уреди]